Go Up
kurdtoday
گروه : سیاسی

بی توجهی تصمیم گیرندگان احداث پالایشگاه مریوان به محیط زیست/ واکنش فعالان محیط زیست به ساخت مینی پالایشگاه در دشت بیلو

چیا، محیط زیست مریوان، احداث پالایشگاه در مریوان، رقابت های جناحی، استاندار کردستان

مدیر عامل انجمن سبز چیا مریوان، با انتقاد از ساخت این پالایشگاه در دشت بیلو مریوان، گفت: تصمیم گیرندگان ساخت پالایشگاه مریوان در دشت بیلو کمترین توجهی نسبت به محیط زیست و منابع طبیعی منطقه نشده و این موضوع را به بازی گرفته اند.

به گزارش کُردتودی، عرفان حسینی مدیر عامل انجمن سبز چیا مریوان در خصوص اظهارات استاندار کردستان نسبت به ساخت پالایشگاه در دشت بیلو این شهرستان، گفت: در حالی که برای بارزترین شاخصه گردشگری استان کردستان یعنی دریاچه زریبار کارگاه های مدیریت زیست بومی و به اصطلاح ستاد نجات بخشی در جریان است. مسئولان خبر از احداث مینی پالایشگاه با اعتباری بالغ بر 470-500 میلیارد تومان از محل صندوق ذخیره فرهنگیان می دهند.

 

وی افزود: در زمینی به مساحت 40 هکتار در دشت بیلو که سالیان زیادی است روستائیان در آن کشاورزی می کنند و با فاصله کمتر از دو کیلومتر از شمال پناهگاه حیات وحش زریبار قرار دارد. اکثر پالایشگاه های کشور به عنوان منشا آلاینده های زیست محیطی در آب، خاک و هوا شناخته شده اند. طبق ضوابط موجود در آیین نامه های زیست محیطی، احداث پالایشگاه و پتروشیمی با توجه به نشت مواد آلاینده باید دور از مناطق مسکونی (روستایی و شهری)، حیات وحش، جنگلها، دریاچه ها، مناطق تحت حفاظت سازمان و تالاب هاي بين المللي و سفره هاي آب شرب باشد. باعث تعجب است که چگونه ارگان های متولی دریاچه زریبار (اداره محیط زیست، اداره آب، جهاد کشاورزی، شیلات، شهرداری و میراث فرهنگی) که هر کدام از منافع تالاب سهم خاصی برای خود دارند با ایجاد چنین پروژه ای حساس در مجاورت دریاچه همراه با تخریب و تهدید زمین های کشاورزی و ایجاد مخاطره برای منابع آب های سطحی و زیرزمینی در منطقه دشت بیلو عملا سکوت را اختیار کرده اند! از دید ما در انجمن سبز چیا تنها یک توسعه سالم وجود دارد و آن توسعه ای است که بیش از هر چیزی بر رشد اقتصادی و رقابت بین المللی مبتنی باشد و این توسعه هرگز پایدار نخواهد ماند، مگر آنکه تمام مولفه های آن از لحاظ اقتصاد، محیط زیست، اجتماع، فرهنگ و سیاست عادلانه محاسبه شوند. توسعه پایدار، توسعه ای است که نیازهای زمان حال را به بهترین شکل ممکن فراهم آورد بدون اینکه توانایی نسل های آینده را در تامین نیازهایشان به مخاطره اندازد. شهرستان مریوان به دلیل موقعیت جغرافیایی، قرار گرفتن در کوهستان زاگروس، میزان بالای نزولات جوی، زمین های حاصلخیز، آب و هوای مناسب، آداب و رسوم ویژه، جاذبه های تاریخی، جاذبه های فرهنگی و طبیعی و داشتن نگینی زیبا به نام دریاچه زریبار، از مناطق دیدنی ایران است که ظرفیت تبدیل شدن به قطب گردشگری و کشاورزی با رعایت مولفه های توسعه پایدار را در منطقه داراست. با توجه به ظرفیت های اشاره شده این شهرستان از جمله در حوزه گردشگری و کشاورزی در صورت مدیریت و سرمایه گذاری صحیح به راحتی چرخ های توسعه پایدار آن به حرکت در می آید و استعدادهای جوانان مستعد و جویای کار این منطقه را می توان شکوفا کرد. در زمينة استقرار صنايع پتروشيمي و امثال آن در مجاورت مناطق حساس چون تالاب‌ها، دریاچه‌ها و آب‌های آزاد، در کشور ما منافع اقتصادي نسبت به مصالح زیست‌محیطی ترجيح داده‌شده است. در مورد این مینی پالایشگاه هم خبر از کلنگ زنی و واگذاری زمین آن، با کمترین توجه به محیط زیست، نشان از جایگاه محیط‌زیست و منابع طبیعی نزد تصمیم‌گیرندگان است که آن را به بازی گرفته اند.

 

وی ادامه داد: منطقه شکار ممنوع بیلو و اطراف آن از زیستگاه های مهم تغذیه ای پرندگان و حیات وحش پناهگاه حیات وحش زریبار است که حیاتشان به شادابی و پویایی این دشت وابسته است. همچنین دشت بیلو از جمله تفرج‌گاه‌هایی هست که به دلیل نزدیکی به سکونتگاه های روستایی، جنگل و تالاب زریبار مردم از آن به‌عنوان محلی برای گردش و تفرج استفاده کرده‌اند اما متأسفانه در سالیان گذشته با قرق کردن، حصار کشی و ایجاد شهرک صنعتی روزبه‌روز محدودتر شده است و می شود و عرصه را بر فعالیت بومیان واقعی آن تنگ تر و تنگ تر می کند. زریبار به عنوان یک تالاب که مراحل نهایی ثبت شدن در کنوانسیون رامسر را طی می کند در بستر خود به مانند سوپر مارکتی زیستی در طول تاریخ به مانند سرپرستی مهربان همیشه انواع فرصت‌های شغلی، بهره بردای و توسعه بخش‌های مختلف کشاورزی، دامپروری، توسعه بخش گردشگری و فرهنگی را فراهم کرده است و ما همیشه از وجود این شاهکار خلقت با تنوع زیستی غنی بر خود بالیده ایم که زریبار را داریم. لازم به ذکر است طبق آخرین مطالعات صورت گرفته توسط انجمن سبز چیا، حداقل ده روستا در اطراف تالاب زریبار و بیش از 500 خانوار از شهر مریوان به‌صورت مستقیم و غیر مستقیم، منابع درآمدیشان از تالاب زریبار تأمین می‌شود که با احداث مینی پالایشگاه و ظهور اولین اثرات زیان‌بار زندگی بومیان تالاب زریبار و تنوع زیستی گیاهی و جانوری، در معرض تهدید قرار می‌گیرد.

 

حسینی از مهمترین تبعات منفی دیگر می توان اشاره کرد و گفت: آلوده شدن زمین های حاصلخیز کشاورزی دشت بیلو و همچنین چاه های آب این منطقه (آلودگی منابع آبی و سفره های زیر زمینی) در صورت رها سازی آب های سنگین پالايشگاه از طریق کانال قزلچه سو، بسیاری از ماهیان تالاب زریبار آلوده شده و در صورت مصرف این آبزیان، احتمال بروز بیماری های لاعلاج شدت می یابد. مسلما آب مورد نياز پالایشگاه از حفر حلقه های چاه صورت می گیرد و این خود در دراز مدت سبب کاهش سطح سفره های آب زیرزمینی و نشست زمین می شود. دشت بیلو، روستاهای اطراف دریاچه و خود دریاچه از مناطق تفریحی و از پتانسیل های جذاب گردشگری منطقه بشمار می روند. راه اندازی چنین پروژه ای و احتمال توسعه آن در آینده و ایجاد صنایع مرتبط، نه تنها چهره ی منحصر به فرد این مناطق را دگرگون خواهد کرد بلکه عاملی تهدیدکننده برای صنعت اکوتوریسم این شهرستان، که نقش مهمی در تامین معاش عده زیادی از شهروندان دارد، خواهد بود. از یاد نبریم فجایع و اتفاقات ناگوار زیست محیطی نظیر خشک شدن دریاچه ها و تالاب ها، ریزگردها، خشک شدن زمین های کشاورزی، خشکسالی، فرسایش خاک و نشست زمین یک شبه به وجود نیامده اند بلکه درمدت چندین ده سال بی توجهی پدیدار گشته اند. بخشی‌نگری و نبود مطالعه‌ جامع و همه‌جانبه در چنین طرح هایی می تواند منطقه را با مشکلات و چالش‌های جدی و جدیدی در حوزه‌های مختلف روبرو سازد. لذا با توجه به موارد فوق الذکر و نگرانی های موجود، "مریوان" به هیچ عنوان مکان مناسبی برای اجرای این طرح و صنایع وابسته به آن در آینده، ارزیابی نمی شود. امید است مسوولین و کارشناسان ذیربط  با شفافیت و تعهد بیشتری بدون جهت گیری های حزبی و رقابت های جناحی لزوم بازبینی مجدد این طرح را به طور جدی مد نظر قرار دهند تا بیشتر از این شرمنده خودمان و نسل های آینده نباشيم.

منبع: زریوارخبر

انتهای پیام/M.I

شنبه 24 مهر 1395 | 15:45

کد خبر : 19513

منتشر کننده : M.I

نظرات :

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
گردشگری استان کردستان

به انتخاب سردبیر

بیشتر ...

مقـالـه / یادداشت

بیشتر ...

ADS

ADS

ADS

کانال رسمی کردتودی در تلگرام

سنه بازار

ADS

ADS