کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

تغذیه مناسب یکی از محرک های سازنده بدن و اساسی ترین عنصر مولد اقتصادی

سوء تغذیه، فقر و گرسنگی در جهان، درد و رنج ملت ها، تغذیه مناسب، اساسی ترین نیاز اولیه برای بقا و ادامه حیات، منابع موثر در رشد جسم و مغز، منابع مناسب برای رشد کودکان

تغذیه مناسب، یکی از اساسی ترین نیازهای اولیه و ضروری برای بقای حیات و حفظ سلامت روح و روان است.

به گزارش کُردتودی، نیاز به رفع گرسنگی و به دست آوردن خوراک یکی از موارد مهمی است که فرد را وادار به کوشش برای رفع این نیاز می کند.

 

اما گاهی به دلیل توزیع ناعادلانه منابع غذایی برخی از رسیدن به تغذیه مناسب وا داشته می شوند.

 

در حقیقت می توان گفت؛ سرمایه گذاری در زمینه بهداشت کودکان تنها موضوعی مرتبط با حقوق بشر نیست، بلکه در عین حال یک تصمیم اقتصادی خردمندانه و یکی از مطمئن ترین راه ها برای رسیدن به آینده بهتر در هر کشور است.

 

تغذیه در کودکان از اهمیت بیشتری نسبت به سایر افراد برخوردار است چرا که کودک در سنی قرار دارد که برای رشد و رسیدن به تعقل فکری و ذهنی نیازمند رسیدن مواد مغذی به بدن هستند و در حقیقت سرمایه گذاری روی آنها بهتر و موثرتر خواهد بود.

 

نیاز کودکان به تغذیه مناسب از بدو تولد تا زمان بزرگسالی ادامه دارد، چرا که این برهه حساس از زندگی او که دوره هیجان، تحرک و جنب و جوش بیشتر او خواهد بود، نیاز به داشتن تغذیه مناسب را هم بیشتر می کند.

 

اما طبق آمارهای جهانی و اعلام سازمان یونیسف، متاسفانه 83 درصد از کودکان زیر 2 سال در جهان از تغذیه مناسب برخوردار نیستند و همین امر روند رشد و تکامل مغز و جسم آنها را با کندی روبه رو می کند.

 

هرچند که با تلاش های فراوان و برنامه ریزی طولانی مدت سوء تغذیه در جهان تا حدودی مهار شده است، اما همچنان رقم بالای از کودکان جهان از عوارض سوء تغذیه رنج می برند!

 

در مقابل برپایی جنگ های بزرگی که هر روزه در جهان بین ملل و طوایف و مذاهب مختلف روی می دهد، می توان به راحتی هزینه برپایی این جنگ ها را به تغذیه کودکان نیازمند و رفع سوء تغذیه در کشورهای محروم اختصاص داد.

 

هزینه های گزافی که برای تهیه ادوات جنگی و تسلیحات نظامی صرف می شود می تواند روزانه جان صدها هزار کودک را نجات دهد.

 

اما هرگز سیاستمداران و نظامیان برنامه های مناسبی برای رفع سوء تغذیه در جهان و نیز بی نیاز کردن کودکان و خانواده ها از گرسنگی ارائه نمی دهند.

 

متاسفانه در مقابل تمام سوء تغذیه های موجود و درد و رنج مردم، قدرتمندان مستبد با راه اندازی جنگ های ناعادلانه و بی دلیل در برخی کشورها بر فقر و سوء تغذیه در جهان ادامه می دهند و هر روز بر تعداد گرسنگان جهان می افزایند.

 

در مقابل گرسنگی بیشماری که در جهان و در بین کودکان وجود دارد، هستند افرادی که از اضافه وزن و چاقی مفرط نیز برخوردارند و این یعنی توزیع ناعادلانه منابع طبیعی و نعمت های الهی.

 

نبود تغذیه سالم، لطمات غیر قابل جبرانی را بر روی سلامت جسم و مغز و نیز تاخیر در رشد طبیعی به جای خواهد گذاشت که بعدها با هیچ چیز دیگری جبران نخواهد شد و نیز منجر به صرف هزینه های زیادی برای کشورها خواهد بود.

انتهای پیام/

شنبه 24 مهر 1395 | 13:39

کد خبر : 19507

منتشر کننده : S.A

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید