کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

ابتکاری نو؛ داعش مسئول اصلی ایجاد پدیده گرد و غبار در ایران است!

منشا ریزگردها در ایران، تدبیر دولت برای رفع ریزگردها، خانم ابتکار، روش های جدید برای مقابله با ریزگردها، تنها راه مهار ریزگردهای ایران، بهانه تراشی خانم ابتکار در خصوص ریزگردها، سوتی های خانم ابتکار

گرد و غبار؛ یکی از بی امان ترین مواردی که با جان مردم بازی می کند و تمام سلامتشان را به خطر می اندازد.

به گزارش کُردتودی، ریزگردها؛ این خطر بزرگ یکی از مواردی است که به هیچکس در هیچ سنی رحم نمی کند و تمام افراد با هر جسمی که باشند را درگیر می کند.

 

بیش از یک دهه از عمر گرد و غبار و افزایش ریزگردها در ایران می گذرد و در بی خیالی و بی تدبیری دولت این پدیده در فصول مختلف به جان شهرهای ایران افتاده و به سلامت مردم صدمات جبران ناپذیری وارد می کند.

 

در ایران سرچشمهٔ اصلی ریزگرد باد شُمال است، این باد که از خرداد تا شهریور فعال است، در شمال خاورمیانه شکل می‌ گیرد و با گذر از کوه‌ های ترکیه و شمال عراق، مانند قیفی به بیابان ‌های عراق و سوریه سرازیر می ‌شود و تا خلیج فارس و رسیدن به آب‌ های آزاد پیش می‌ رود.

 

جریان ‌های خشک هوای عربستان و عدم توجه به محیط زیست و بیابان‌ زدایی در عراق باعث خشک ‌شدن بسیاری از باتلاق‌ های عراق و ایجاد نواحی غبارساز شده‌است.

 

در گذشته سه کشور ایران، عراق، و عربستان به‌ صورت مشترک هزینه‌ های مالچ ‌پاشی این زمین‌ها را تأمین می‌ کردند و تمام زمین‌ های بیابان زا در فصل خاصی از سال مالچ‌ پاشی می‌ شدند.

 

اما متاسفانه در سال های اخیر هیچ اقدامی برای مالچ پاشی این بیابان ها و جلوگیری از گسترش بیابان و افزایش گرد و غبار توسط هیچ کدام از سه دولت به دلایل مختلف انجام نشد و همین موضوع حال و روز مردم ایران را بیمار و ناسالم تر کرد.

 

طی چند دهه اخیر بین کشور عراق و ترکیه کشمکش فراوانی بر سر به دست آوردن منابع آب وجود دارد که باعث شد ترکیه با ساختن چندین سد به روی رود دجله باعث کاهش شدید آب این رودخانه شود

 

در پی این بی تدبیری و ادامه بی توجهی خصوصا در چند سال اخیر به این پدیده و افزایش و گسترش پدیده گرد و غبار در کشور چند روز قبل خانم ابتکار، بانوی محیط زیست ایران ابراز داشته بود که نقاط و منشا اصلی گرد و غبارهای کشور با کارشناسی دقیق و طولانی مدت مشخص شده و تمام کارهای عملیاتی و شناسایی مکان یابی ریزگردها به مرحله اتمام رسیده است!

 

وی همچنین گفته بود با کارشناسی انجام شده مشخص شد 30 درصد این گرد و غبارها در کشور و منشا 70 درصد باقی مانده هم که کاملا روی نقشه مکان یابی شده است در کشورهای همسایه و خصوصا در مکان استقرار داعش است!

 

وی با این سخنوری خود وظیفه خود در خصوص تدبیری اندیشی برای رفع ریزگردها را از روی دوش خود برداشته و خود را مبرا کرد.

 

متاسفانه باید به ایشان یادآور شد که چرا مکان یابی منشا ریزگردها در طول این سه سال و قبل از استقرار داعش در مکان های مزبور مشخص نشده و اکنون با پایان زمان عمر دولت این بهانه و این سخن بیشتر شبیه به فرصت خریدن برای ماندن در منصب قدرت نیست!

 

ریزگردها در ایران تبدیل به یک معضل بزرگ و بی امان شده که گاه و بیگاه نفس مردم را به شماره می اندازد و این بزرگترین عیبی است که تاکنون برای آن تیماری پیدا نشده و هر بار با یک بهانه جدید و غیرقابل حل تقصیرها از گردن صاحبان قدرت ساقط می شود و به نفع آنها زمان خریده می شود و تا دوره بعد و انتخاب رئیس بعدی و احتمالا با بهانه های عدم کارشناسی درست از مکان یابی مذبور در نهایت به نفع رئیس جدید هم وقت و زمان خریده می شود.

انتهای پیام/s.a

پنجشنبه 15 مهر 1395 | 09:48

کد خبر : 19330

منتشر کننده : S.A

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید