Go Up
kurdtoday
گروه : اجتماعی

تنور مزد کارگری هر روز سردتر از قبل می شود/مزد کارگران کمتر از نرخ تورم

تنور مزد کارگری هر روز سردتر از قبل می شود/مزد کارگران کمتر از نرخ تورم

کارگران با افزایش نرخ روزانه تورم بیش از پیش در فشار قرار گرفته و تنور مزد آنها سردتر از قبل می شود.

به گزارش کُردتودی، کار، مزد، نان و زندگی واژه های که روز و روزگار کارگران را رونق می بخشد، مزد کارگری تنها چراغیست که در خانه کارگران روشن می شود.

 

اما متاسفانه نان و رزق کارگران در کش و قوس مجلس و دولت روز به روز تنگ تر و باریک تر می شود.

 

دستمزد سالانه کارگران را مجلس و دولت تعیین می کنند و در این میان هم کارفرما هرآنچه بخواهد به کارگرش می دهد.

 

ولی در این میان هم مجلسی ها و هم دولتی ها خود به اندازه آسمان و با اندوخته ای شبیه گنج قارون درخواست مزد دارند، در مقابل هم هر روز سفره کارگران را کوچکتر از قبل می کنند.

 

حداکثر مزدهای کارگری را مجلسی ها تعیین و دولتی ها تائید می کنند ولی در مقابل چیزی که عاید کارگران می آید حداقل ترین مزد است، یعنی یک سوم چیزی که دولت و مجلس می پندارند!

 

این روزها اصلاحیه قانون کار در کش و قوس‌ مثلت مجلس، دولت و تشکل‌ های کارگری و کارفرمایی به بحث داغ روز تبدیل شده و مذاکرات، مزد را تحت شعاع خود قرار داده، اما سرنوشت تعیین دستمزد برای یک سال کاری کارگر و خانواده اش همچنان روی میز است.

 

جامعه کارگری هنوز هم چشم امید خود را به نیمه دوم سال دوخته اند تا بتوانند از گویندگان خبری نوای خوشی از بهارستان بشنوند.

 

مذاکره برای افزایش مزد هر ساله از نیمه دوم سال آغاز شده و گروه های کارگری با دستانی پینه بسته و صورتی سیاه پشت میز گفت و گو با کارفرمایان نشسته تا بتوانند گامی برای خود بردارند.

 

در جریان تعیین مزد وضعیت بنگاههای اقتصادی و شرایط تولید و کارفرمایان باید متناسب با اوضاع اقتصاد و ممکلت در نظر گرفته شود.

 

لازم و ضروری است که دستمزد کارگران باید به خط فقر و تورم نزدیک شود و تعیین آن بر مبنای نرخ واقعی تورم صورت گیرد تا بتواند سفره کارگران را هم رونق بخشیده و نیازهای اولیه آنها را تا حدی برطرف کند.

 

دستمزد مدنظر اداره کار با دریافتی کارگران سنخیت ندارد و عقب ماندگی مزدی را برای کارگران به وجود آورده است، در حالی که باید این رقم تعیین شده برابر با نرخ تورم بوده و سبد معیشتی یک خانواده چهار نفره را تامین کند.

 

با توجه به اینکه خط فقر، سبد معیشت و نرخ تورم چیزی جز شرایط اقتصادی کشور نیست و کسانی که در جریان تعیین مزد از شرایط اقتصادی سخن می ‌گویند در حقیقت باید تورم، خط فقر و هزینه های زندگی را ملاک عمل قرار بدهند.

 

با توجه به دریافتی که کارگران دارند و نرخ تورم جامعه در حقیقت می توان گفت بضاعت و معیشت خانوارهای کارگری نمی‌ تواند تامین کننده حداقل‌ های زندگی کارگران باشد و این یعنی یک ضعف بزرگ اقتصادی که لایه های پنهانی را هم در بر می گیرد.

 

باید یادآور شد که گروه‌ های کارگری از شکاف بین دستمزد و نرخ تورم ناراضی هستند و خواهان دریافت مزدی عادلانه، منطقی، مبتنی بر واقعیات روز و تامین کننده حداقل‌ های زندگی خانوارهای کارگری می‌ دانند.

 

در حقیقت با بررسی شیوه تعیین و دریافت دستمزدها قدرت خرید خانوارها، خصوصا خانواده های کارگری، هزینه های درمان، مسکن و اجاره بها همگی دارای افت شدید و پایین کشیده شدن قدرت خرید است.

 

باید یادآور شد که با توجه به تمام حقوق های نجومی که در دولت پرداخت شد و نرخ تورمی که به شکل بی سابقه ای رشد را شاهد بود در حقیقت سال گذشته شورای عالی کار حداقل مزد ۱۱ میلیون کارگر ایرانی را تنها ۱۴ درصد افزایش داد و بر این اساس پایه حقوق کارگران با ۱۰۰ هزار تومان افزایش از ۷۱۲ هزار تومان به ۸۱۲ هزار تومان رسید.

 

گرچه دولت یازدهم از روزهای آغاز فعالیت خود تلاش کرده تا با مهار تورم، کنترل قیمتها و پرهیز از هرگونه شعار و شتاب‌زدگی، از فشار تورم افسارگسیخته و هزینه‌های سنگینی که بر زندگی آحاد جامعه به ویژه کارگران سایه افکنده، بکاهد و برنامه تک رقمی کردن نرخ بیکاری و تورم را در سال پایانی عمر خود با جدیت دنبال می‌ کند اما کارشناسان تاکید دارند که با توجه به فاصله بسیاری که حداقل مزد با خط فقر دارد دولت ابتدا باید مکانیسم‌ ها و شاخص ‌های تعیین دستمزد به ویژه خط فقر را تعریف کند،‌ سپس بر مبنای آن در مورد دستمزد تصمیم‌ گیری کند.

انتهای پیام/s.a

سه شنبه 13 مهر 1395 | 09:00

کد خبر : 19266

منتشر کننده : S.A

نظرات :

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

مقـالـه / یادداشت

بیشتر ...

ADS

کانال رسمی کردتودی در تلگرام

سنه بازار

ADS

ADS

ADS

ADS