کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

طلاق، یک معضل با لایه های پنهان در بطن جامعه!

علل افزایش طلاق در جامعه، عوامل اقتصادی طلاق، بیکاری و طلاق، آمار طلاق، دولت تدبیر و اساس طلاق، تضادهای اجتماعی و فرهنگی در حوزه طلاق

طلاق یکی از معضلاتی است که در جامعه علل و تبعات بسیاری دارد و جامعه را با خود درگیر کرده است.

به گزارش کُردتودی، در حقیقت علل افزایش طلاق از سه نقطه نظر، اجتماعی، اقتصادی و آماری قابل بررسی است.

 

تغییر در فضای جامعه و آشنا شدن مردم بویژه زنان با حقوقشان یکی از علل رشد طلاق از منظر اجتماعی است.

 

همچنین گسترش سازمانهای حمایتی و حمایتهای اجتماعی از مطلقین بویژه زنان مطلقه از دیگر عوامل رشد این پدیده است که مانند گذشته زنان را به مسالمت و آرامش در زندگی خشن دعوت نمی کند.

 

آشنا شدن زنان با حق دریافت مهریه که به عنوان یکی از حقوق قابل پرداخت آنها از منظر شرعی و قانونی است در طول ده سال اخیر زنان را متمایل به طلاق و این معضل را در جامعه افزایش داده است.

 

هرچند اشتغال زنان خود یکی دیگر از مسائلی است که نیاز به وابستگی مردانه را از آنها گرفته و در نهایت آنها را از منظر مالی بی نیاز کرده که همین امر یکی دیگر از علل افزایش طلاق در جامعه است.

 

هر چند می توان ابراز داشت که در گذشته طلاق عاطفی به همین اندازه وجود داشته اما به دلیل اینکه کمتر طلاق را رسمی می کردند نمود عینی آن در جامعه کمتر هم بود، که در طول دهه اخیر این نمود با رسمی کردن طلاق عاطفی بیشتر شده است.

 

هر چند باید در نظر داشت که جوانان امروزه بدون در نظر گفتن شرایط لازم برای ازدواج و دقت به مسائل زیربنایی ازدواج، اقدام به این کار کنند و ازدواجها تبدیل به نوعی نمایشگاه و نوعی مسابقه نمایش امکانات شده است و این سطحی نگری در ازدواج خود از علل بروز طلاق در سالهای آینده است و بیشتر طلاق هانیز در بین این گروه اتفاق می افتد.

 

بیکاری در رتبه اول و در زیرگروه علل اقتصادی یکی دیگر از علل مهم در افزایش آمار طلاق در سال های اخیر است که با سیاست فرزندد بیشتر در حقیقت این موضوع خیل جوانان را با جامعه بیکار روبه رو کرد و همین موضوع افزایش جمعیت منجر به تشدید بیکاری و در نهایت افزایش آمار طلاق شد.

 

از یک منظر کلان، عبور از جامعه سنتی به جامعه مدرن از یک سو، بنیان خانواده را سست می کند و از طرفی رشد میزان ازدواج را به خطر می اندازد.

 

در جامعه مدرن، تساوی حقوقی زن و مرد در همه عرصه های زندگی مطرح می شود، نقش زن در خانواده و جامعه تحول پیدا می کند و در بستر این تحول است که وظایف و تکالیف زن و مرد تغییر می کند.

 

در صورتی که آحاد جامعه مخصوصاً مردان برای قبول این تحول آماده نباشند رشد میزان طلاق اجتناب ناپذیر می شود چرا که معیار ازدواج عوض شده و در معرض دگرگونیهای مداوم است.

 

با این وجود لازم است که جامعه از سطح فرهنگی بالایی که متناسب با تفکر روز باشد برخوردار باشد، در غیر این صورت تضادهای اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی و حقوقی تشدید می شوند.

 

رفع مشکلات جوانان هم در حوزه اقتصادی و هم در حوزه اجتماعی یکی از الزاماتی است که باید دولت تدبیری اساسی برای آن بیندیشد تا مانع تشدید بیشتر طلاق در جامعه شود.

انتهای پیام/

سه شنبه 6 مهر 1395 | 11:50

کد خبر : 19105

منتشر کننده : S.A

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید