Go Up
kurdtoday
باد پروا؛گروه : فرهنگی

تئاتر در مریوان 19 ساله شد/ تاریخچه تئاتر خیابانی مریوان

تئاتر خیابانی مریوان، تاریخچه تئاتر در مریوان، تئاتر خیابانی مریوان و تاریخچه آن، فاتح بادپروا، بنیان گذار تئاتر خیابانی مریوان، اجرای تئاتر در خیابان، کشورهای شرکت کننده در تئاتر خیابانی مریوان، یازدهمین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی مریوان

بنیان گذار تئاتر خیابانی مریوان با اشاره به تاریخچه تئاتر مریوان از سال 73 تا آغاز یازدهمین جشنواره بين المللي تئاتر خياباني مريوان، گفت: تئاتر مریوان 5 مهرماه، 19 ساله می شود.

به گزارش کُردتودی، فاتح بادپروا یکی از بنیان گذاران تئاتر خیابانی مریوان از تاریخچه تئاتر مریوان از سال 73 تا کنون را اینگونه تشریح کرد: تئاتر در مريوان با حضور تعدادي از چهره هاي هنري و فعال اجتماعي مريوان در سالن هلال احمر اين شهر به عنوان تنها سالن نمايش مريوان با همكاري تعدادی از هنرمندان مریوانی و موافقت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي مريوان در سال 1373 اولين يادواره تئاتر مريوان در سطح شهرستان برگزار شد. اجراهاي اولين يادواره هنرمندان مريوان را تشويق كرد تا طرح دومين يادواره تئاتر مريوان با همدلي و همكاري هنرمندان شهرستاني و استاني و با شركت گروههاي كردستاني برگزار شود.

 

يادواره سوم تئاتر مريوان با توجه به اجراهاي عمومي، نشست هاي تخصصي تئاتر در انجمن هنرهای نمایشی در رشد كيفي تئاتر مريوان زمينه شكل گيري يادواره چهارم را فراهم كرد.

 

يادواره چهارم مصادف با سالروز فاجعه و جنايت قرن بيستم يعني فاجعه حلبچه مظلوم به نام يادواره تئاتر حلبچه با حضور دو استان همجوار و شركت اساتيد حوزه نمایش همراه بود.

 

پنجمين يادواره با وجود كاستيهاي از جمله نبود سالن مناسب، نبود سيستم نوري سالنها، نبود هتل و مشكلات اسكان هنرمندان در خوابگاهها با اجراي نمايش ضيافت استاد بهرام بيضايي و ترجمعه به زبان كردي توسط جمال ايماني و اجراي آن توسط گروه تئاتر باران به كارگرداني فاتح باد پروا در 13 روستاي مريوان اجرا و برگزار شد.

 

بادپروا ادامه داد: با تجربه اجراها در روستاها در يادواره پنجم، طرح جشنواره دوره ششم تئاتر خياباني – ميداني از سوي اداره ارشاد و انجمن نمايش مريوان تصويب شد و از سال 1381 عنوان يادواره تئاتر مريوان به جشنواره تئاتر ميداني – خياباني تبديل شد.

 

ششمين جشنواره تئاتر ميداني – خياباني مريوان در سطح منطقه غرب برگزار شد و جشنواره هفتم با معرفي برگزيدگان به جشنواره سراسري تئاتر فجر تئاتر خياباني مريوان را وارد فاز جديدتري كرد.

 

هشتمين دوره جشنواره تئاتر ميداني – خياباني مريوان با حضور 8 استان کشور فضاي جشنواره به سمت سراسري و بين المللي شدن حركت كرد.

 

اولين جشنواره سراسري نمايش خياباني مريوان در سال 1384 با وجود تأخير در برگزاري آن در تابستان، آذر ماه به مدت سه روز برگزار شد. از سال 84 به بعد هر سال در شهريورماه و مهرماه جشنواره بين المللي تئاتر خياباني و سراسري مريوان با كم و كاستيهاي برگزار شد. اما با تلاش هنرمندان مریوانی این جشنواره به قطب تئاتر کشور تبدیل شده است و اکنون این جشنواره متعلق به همه مردم مریوان هستند.

 

بنیان گذار تئاتر خیابانی مریوان برگزاري هشت دوره يادواره تئاتر مريوان را زمینه ساز شكل گيري جشنواره سراسري و بین المللی را فراهم كرد و تئاتر مريوان را بعد از هشت يادواره و 11 جشنواره به عنوان يكي از مهمترين جشنواره هاي تئاتر خياباني در ايران و جهان تبدیل كرده است.

 

بنیان گذار جشنواره تئاتر خیابانی مریوان گفت: جشنواره تئاتر خیابانی مریوان آیینه تمام نمای تئاتر خیابانی کشور است و این جشنواره بخشی از هویت شکل گیری تئاتر خیابانی در ایران بوده که امروز مريوان به عنوان پايگاهي براي تئاتر خياباني در كشور تبديل شده است.گفتنی است یازدهمین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی مریوان از 5 الی 8 مهرماه سالجاری در مریوان برگزار می شود.

 منبع: زریوار خبر

انتهای پیام/

دوشنبه 5 مهر 1395 | 08:10

کد خبر : 19062

منتشر کننده : S.A

نظرات :

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
گردشگری استان کردستان

به انتخاب سردبیر

بیشتر ...

مقـالـه / یادداشت

بیشتر ...

ADS

ADS

ADS

کانال رسمی کردتودی در تلگرام

سنه بازار

ADS

ADS