کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

ثروتی که امسال در جیب مهمان ماند و میزبان را با کسری بودجه مواجه کرد!

زوار و حجاج تمتع، اقتصاد عربستان، حجاج ایرانی، کسری بودجه دولت عربستان، منابع اقتصادی دولت سعودی، مشکلات ایجاد شده در حج 95، عدم عذرخواهی از حجاج در حادثه منا، ثروت عظیمی که به جیب آل سعود نرفت، ثروتی که از حج نصیب آل سعود می شود، تعداد حجاج کشته شده حادث

مهمانان خانه خدا هر ساله از سراسر کشورهای اسلامی و دیگر کشورها در ایام تمتع به زیارت بیت الله الحرام می روند تا دین شرعی خود را ادا کنند.

به گزارش کُردتودی، 23 درصد از جمعیت جهان را مسلمانان تشکیل می دهند و دین مبین اسلام بعد از مسیحیت دومین دین بزرگ جهان به شمار می رود که مشتاقان زیادی هم در سراسر دنیا دارد.

 

حج یکی از اعمال و فرایضی است که در طول عمر بر هر فرد مسلمان انجام آن توصیه شده است و کشور عربستان به عنوان میزبان یکی از مراسمات بزرگ مسلمانان هر ساله شاهد حضور زائرانی از سراسر جهان در خانه خدا است.

 

اما سال گذشته این میزبانی تبعات منفی برای مهمانان به دنبال داشت و تمام مسلمانان را ناامید، متضرر و پریشان کرد.

 

متاسفانه با ناکارآمدی و عدم لیاقت سعودی ها در اداره و کنترل اعمال حج سال گذشته تعداد 7 هزار زائر بیت الله الحرام در حوادث مختلف از جمله سقوط جرثقیل، آتش سوزی در هتل و از همه مهمتر حادثه منا جان خود را از دست دادند.

 

با وجود تمام این مشکلات که در حج سال گذشته برای زائران ایجاد شد در نهایت مسئولان سعودی بدون هیچ عذرخواهی از حجاج و نیز با مقصر خواندن آنها در وقوع و ایجاد این حوادث خود را از بی لیاقتی بزرگی که برای آن پیش آمده بود تبرئه کرد.

 

در عربستان بعد از نفت، صنعت توریسم یکی از بزرگترین منابع درآمدی این کشور است که تاثیر زیادی در اقتصاد و تامین بودجه کشور عربستان دارد.

 

خصوصا که عربستان در سال 2014 و با شکسته شدن قیمت نفت تمام تمرکز خود را روی صنعت توریسم خود متمرکز کرد و حساب ویژه ای برروی آن باز کرد تا بتواند نیازهای خود و طمع و حرص شاهزادگان را برآورد کند.

 

سالانه 3 میلیون زائر برای انجام اعمال و مناسک حج به عربستان می رفتند و سرمایه زیادی در این کشور به جا گذاشته و با مقدار زیادی جنس بنجول و چینی به کشور خود باز می گشتند که تعداد زیادی از این افراد را زائران و حجاج ایرانی تشکیل می دادند که به عنوان تبرک برای تمام افرادی که می شناختند مجبور به آوردند کالاهای بیشماری می شدند.

 

امسال طبق اعلام منابع خبری سعودی خرید و فروش کاسبان عربستانی با 50 درصد کاهش همراه بوده است!

 

در حج امسال 1800 هزار زائر حضور داشتند که 1300 هزار آن از کشورهای خارجی و 500 هزار آن از خود عربستان در این مراسم حضور داشتند و بر همین مبنا خرید و فروش ها به طرز چشم گیری کاهش داشت.

 

با وجود اینکه در سال های آینده برای قیمت نفت کاهش را پیش بینی می کنند شاهزادگان عربستانی برای جبران کسری بودجه خود دست به اقداماتی زده و تصمیم به تغییر روش های جذب سرمایه کرده اند.

 

افزایش تعداد زوار حج به 30 میلیون نفر با سه طبقه کردن صفا و مروه، اضافه کردن یک طبقه دیگر در اطراف خانه خدا و ایجاد خط ریلی مترو در اطراف خانه خدا برای جذب زوار بیشتر از جمله برنامه های است که در حج آینده احتمالا کشور عربستان آنها را انجام داده است.

 

اما باید یادآور شد که اگر این اقدامات با هزینه های بالا و دقت زیادی هم انجام شود در نهایت اگر امنیت حجاج تضمین نشود چشم انداز و ثمری برای دولت سعودی نخواهد داشت و بدون هیچ دستاوردی تنها هزینه های جاری آنها را بیشتر می کند!

 

حجم عظیمی از ثروت مردم ایران که امسال به جیب عرب ها نرفت، دولت آنها را با کسری بودجه عظیمی مواجه کرد و خوشبختانه این ثروت و سرمایه را در داخل کشور محفوظ کرد.

انتهای پیام/

شنبه 3 مهر 1395 | 12:21

کد خبر : 19010

منتشر کننده : S.A

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید