کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

زنان سرپرست خانوار در کردستان متولی خاصی ندارند!

زنان سرپرست خانوار، متولیان زنان سرپرست خانوار در کردستان، آسیب های اجتماعی، مشکلات اقتصادی زنان، تامین معاش زندگی توسط زنان

مسئله اقتصادی مهم‌ترین مسئله‌ایست که زنان سرپرست خانوار در زندگی روزمره خود با آن مواجهند و قدرت و فشار آن به حدی است که گروه‌های مردم، اساساً زنان سرپرست خانوار را با این مسئله می‌شناسند.

به گزارش کُردتودی، اصطلاح زنان سرپرست خانوار به زنانی اطلاق میشود که مسئولیت تامین معاش زندگی یا اداره امور خود و یا خانواده خود را بطور دائم یا موقت عهده دار هستند.

 

زنان سرپرست خانوار از جمله گروهای آسیب پذیر اجتماعی هستند که گاه عواملی چون طلاق ، فوت یا اعتیاد همسر، از کار افتادگی و رها شدن توسط مردان موجب آسیب پذیر شدن این طیف وسیع در جامعه میشود.

 

مسئله اقتصادی مهم‌ترین مسئله‌ایست که زنان سرپرست خانوار در زندگی روزمره خود با آن مواجهند و قدرت و فشار آن به حدی است که گروه‌های مردم، اساساً زنان سرپرست خانوار را با این مسئله می‌شناسند.

 

مشکلات اقتصادی با بالا رفتن تعداد افراد تحت تکفل زن، حادتر می‌شود و کمترین مواجهه با چنین امری را می‌توان نزد زنان سرپرست خانوارهای تک‌نفره یافت؛ به خصوص اگر این زنان شاغل و دارای درآمد هم باشند، کمتر از سایر زنان برای فراهم کردن امکانات اقتصادی دچار مشکل می‌شوند.

 

بر اساس آمار غیر رسمی بیش از نیمی ‌از این زنان در استان کردستان خانه‌دارند و شغل دیگری ندارند؛ این نشان از وضعیت اقتصادی بد این زنان و خانواده های تحت تکفل آنها دارد.

 

با وجود آنکه تعدادی از نهادهای دولتی هر کدام قسمتی از سازمان خود را به امور زنان و مشکلات آنها اختصاص داده اند اما بطور اخص نهادی برای رسیدگی به وضعیت زنان سرپرست خانوار در استان کردستان و حتی کشور وجود ندارد.

 

از سویی دیگر مشکل اقتصادی تنها یکی جنبه از مشکلات زنان سرپرست خانوار است و انواع مشکلات اجتماعی نسز دامن گیر این زنان است.

 

در اغلب موارد به دلیل از دست دادن همسر و سپس از بین رفتن حلقه روابط دوستانه، همسایگی و تاحد کمتری خانوادگی؛ زنان سرپرست خانوار مشکلات عاطفی زیادی در زندگی روزمره پیدا می‌کنند.

 

آنها از حقوقی مانند ازدواج مجدد و برقراری روابط عاطفی و احساسی با دیگر افراد، محروم می‌مانند و در اکثرموارد صرفاً به فرزندان خود دلبسته می‌شوند و این دلبستگی عاطفی بیش از حد، موجب می‌شود تا بعدها استقلال فرزندان زن هم دچار مشکل شود و مخصوصاً زمانی که خانواده را به قصد ازدواج، تحصیل یا... رها می‌کنند، مشکلات عاطفی زن سرپرست بیشتر می‌شود.

 

واقعیات موجود در جامعه نشان از آن دارد که علی رغم اعلامیه ها و بیانیه ها و تاسیس نهادها و سازمان های بین المللی مختلف در تحقق حقوق زن، مسئولیت و هزینه ها ی قابل توجه و طاقت فرسای تامین معاش خانواده که بر عهده این قشر آسیب پذیر اجتماعی می باشد در بسیاری از موارد سخت و یا حتی غیر ممکن است و در صورت تحقق نیز زندگی سرشار از سختی ها و محنت ها را متحمل این مادران پدر نما می کند.

انتهای پیام/M.I

سه شنبه 23 شهریور 1395 | 16:00

کد خبر : 18784

منتشر کننده : M.I

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید