کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

مدیر شبکه بهداشت و درمان بانه:

108 بهورز در 60 خانه بهداشت بانه مشغول فعالیت هستند

مدیر شبکه بهداشت و درمان بانه،روز بهورز در بانه ، بانه، خانه بهداشت روستایی، رئیس مرکز بهداشت

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان بانه از فعالیت 108 بهورز در 60 خانه بهداشت روستایی این شهرستان خبر داد.

به گزارش کُردتودی، دکتر حامد منصوری پیش از ظهر امروز در مراسم گرامیداشت روز بهورز  و در جمع بهورزان شهرستان بانه با اشاره به گستردگی  و حساسیت کار بهورزان گفت: شغل بهورزی یکی از سنگین ترین مشاغل در حوزه بهداشت و درمان است چرا که با توجه به سنگینی و گستردگی کاری که بر دوش بهورزان در مراکز خدمات درمانی روستاها قرار دارد، همواره فشار و استرس کاری زیادی بر آنها متحمل می شود .  

 

وی افزود: بهورزان بعنوان منادیان سلامت در روستاها با ساده‌ترین شکل و با بهره گیری از بهترین الفاظ مفاهیم سلامتی را برای مردم روستا ترجمه می‌کنند که این موضوع نقش مهمی در کاهش بیماری ها و هزینه های درمان برای خانوارها و دولت می شود.

 

دکتر منصوری، سرشماری خانوارهای روستایی و اطلاعات آماری در طول سال، آموزش بهداشت در همه زمنیه‌های بهداشتی و تشکیل جلسه برای رفع مشکلات بهداشتی، ارائه  خدمات بهداشت محیط ، خدمات بهداشت حرفه‌ای، کمک‌های اولیه و همچنین بهداشت دانش‌آموزان را از وظایف مهم  بهورزان در دهات و روستاها برشمرد.

 

 مدیر شبکه بهداشت و درمان بانه با اشاره به فعالیت 108 بهورز در شهرستان بانه تصریح کرد: این تعداد بهورز در 60 خانه بهداشت روستایی  مشغول فعالیت و ارائه خدمات به روستاییان این شهرستان می‌باشند.

 

وی با اشاره به فعالیت و عملکرد مثبت بهورزان پس از گذشت سه دهه از عمر تشکیل  این نهاد در خانه های بهداشت روستایی افزود: عملکرد مثبت بهورزان در  مراکز خدمات درمانی روستاها، مسئولین کلان کشوری در حوزه سلامت را بر آن داشت که مراکزی را با همین رسالت در شهرها  تحت عنوان مراکز مراقبت شهری به منظور گسترش و اشاعه خدمات پیشگیرانه درمانی برای جمعیت شهری ایجاد کنند. 

 

مدیر شبکه بهداشت و درمان بانه تصریح کرد: طبق برنامه ابلاغی وزرات بهداشت در راستای اجرای طرح تحول نظام سلامت یکی از برنامه های این طرح در شهرستان بانه که می بایست طی سالجاری در این شهرستان توسط شبکه بهداشت و درمان بانه  تا پایان امسال عملیاتی شود این است که می باست تا پایان امسال ، بالغ بر 90 درصد جمعیت  شهری بانه در مراکز مراقبت سلامت شهری تشکیل پرونده سلامت دهند و از این 90 درصد نیز 90 درصد مبتلایان به بیماری های خاموش از جمله فشار خون، دیابت و سایر بیماری های مزمن شناسایی و پس از شناسایی این بیماران 90 درصد آنها هم درمان شوند.
 

در ادامه مهندس علی شالباف رئیس مرکز بهداشت بانه نیز  ضمن تبریک روز  بهورز، بهورزان را سربازان خط مقدم جبهه سلامت عنوان کرد و افزود: به برکت وجود بهورزان در روستاها چراغ مراکز خدمات درمانی در دهات ما  روشن است بطوریکه با تلاش بی وقفه این قشر زحمتکش روز به روز شاهد ارتقای شاخص های بهداشتی در  روستاهای شهرستان بانه هستیم.

وی همچنین از تلاش مدیریت شبکه بهداشت و درمان بانه در  احداث مراکز جدید خدمات درمانی روستایی با توجه به نیاز موجود در برخی روستاهای شهرستان و تامین نیروی انسانی برای این مراکز تقدیر کرد و افزود: با تعامل و هماهنگی  مناسبی که بین تلاش گران عرصه سلامت شهرستان بانه وجود دارد توانستیم در تحقق و اجرای  برنامه های طرح تحول نظام سلامت در بانه موفقیت های چشمگیری کسب کنیم.

مهندس شالباف همچنین با اشاره به رسیدن موعد بازنشستگی بسیاری از بهورزان شهرستان بانه در آینده نزدیک و افزوده شدن چند مرکز جدیدا لاحداث روستایی به آمار مراکز قبلی گفت: با توجه به این دو عامل ما در آینده با کمبود بهورز در شهرستان بانه مواجه خواهیم شد.


رئیس مرکز بهداشت بانه، برای حل این مشکل خواستار از سرگیری مرکز آموزش بهورزی شهرستان بانه شد و خاطرنشان کرد، کمبود بهورزان را می توان با فعال کردن این مرکز آموزشی و تربیت بهورزان جدید تامین کرد.

منبع: آرباباخبر

انتهای پیام/s.a

یکشنبه 14 شهریور 1395 | 12:09

کد خبر : 18590

منتشر کننده : ن آ/ar

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید