کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

مدیر کل ثبت احوال کردستان؛

آمار بالای جدایی در مناطق مرفه نشین سنندج / یک طلاق به ازای هر 4 ازدواج در کردستان

مدیر کل ثبت احوال کردستان، جدایی زوج های جوان ، مناطق مرفه نشین سنندج ، یک طلاق به ازای هر 4 ازدواج، کردستان

زوج‌هایی که در وقت شروع، با هزار و یک امید به خانه بخت رفته و وعده‌های عاشقانه‌شان گوش فلک را کر کرده بود، حال در پایان فصل زندگی مشترکشان، گویی صد پشت پا هم غریبه‌اند و جز نفرت و اندوه و دلشکستی سوغاتی از زندگی کوتاه و بی سرانجام خود به یادگار برنداشته‌اند..

به گزارش کُردتودی، فقط کافی است نگاهی به زندگی اطرافیان دور یا نزدیکت داشته باشی حتما نمونه‌هایی از آن را پیدا می‌کنی.


زوج‌هایی که در وقت شروع، با هزار و یک امید به خانه بخت رفته و وعده‌های عاشقانه‌شان گوش فلک را کر کرده بود، حال در پایان فصل زندگی مشترکشان، گویی صد پشت پا هم غریبه‌اند و جز نفرت و اندوه و دلشکستی سوغاتی از زندگی کوتاه و بی سرانجام خود به یادگار برنداشته‌اند.


داستان زندگی آنها زودتر از آنچه تصور می‌شد به صفحه پایانی خود رسیده و مثل خیلی از رمان‌های عاشقانه، پایانی تلخ و آزاردهنده برای ذهن مخاطب به تصویر می‌کشید.


پدیده هایی مثل مهریه سنگین، شرایط ضمن عقد و هزینه های سرسام آور ازدواج،  بی رغبتی و بی انگیزگی جوانان را برای تشکیل خانواده دامن زده و موجب بروز پدیده های نوظهوری شده است که البته به نظر می رسد در ارائه آمارهای مرتبط با شیوع این پدیده ها در ایران اغراق هایی هم صورت گرفته است.


بر اساس بررسی های صورت گرفته تعهدات سنگین عقد رسمی و ازدواج  سنتی موجب شده که در شهری چون استان کردستان همانند شهرهای بزرگ کشور جوانان میلی به رفتن به سمت ازدواج های سنتی و رسمی نداشته باشند لذا در این زمینه با محسن آقائی مدیر کل ثبت احوال استان کردستان به گفتگو نشستیم که در ادامه می خوانید؛

 

 


طلاق از دیدگاه شما به چه معناست و آیا بیشترین عامل طلاق در استان مربوط به زنان است ؟
«طلاق» جمله ای متضاد با ازدواج است. فعل حلالی که در اسلام از آن به کراهت یاد شده و در سایر ادیان الهی هم این اقدام را ناپسند می دانند. قانون می گوید: حق طلاق با مرد است اما زنان برای رهایی از این حق گاهی مهریه خود را می بخشند تا جمله نامیمون «مهرم حلال جانم آزاد» شکل بگیرد.


علل های بروز طلاق سطحی نگری در بحث ازدواج است در این راستا نظر شما چیست؟
سطحي نگري در ازدواج را از علل مهم بروز طلاق در سال‌هاي آينده است چراکه امروزه جوانان بدون در نظر گرفتن شرايط لازم براي ازدواج و دقت به مسائل زير بنائي ازدواج، اقدام به اين كار مي‌كنند.


علت بالا رفتن سن ازدواج جوانان را در چه می دانید؟
علت بالا رفتن سن ازدواج جوانان در اشاعه تحصیلات و گرایش به آموزش عالی، توسعه شهرنشینی، پیچیدگی اجتماعی و ...  است.


 علت افزایش طلاق بویژه طلاق عاطفی را ناشی از چه عواملی می دانید؟
طلاق عاطفی پدیده ای است که از گذشته های دور در جامعه وجود داشته است بطوریکه در گذشته رسم بوده که زن با چادر سفید به خانه بخت رفته و با کفن سفید از دنیا می رفت. طلاق عاطفی از گذشته های دور بوده است لذا از نظر اجتماعی علت افزایش طلاق را می توان در تجمل گرایی و زیادخواهی زوجین بخصوص دختران و خانواده های آنها ، هزینه های بالای ازدواج ، وجود مهریه های سنگین ، گسترش شهرنشینی و افزایش پیچیدگی های اجتماعی ، عدم تجانس فرهنگی ، شیوه های همسر گزینی و ..... دانست.

 

آمار طلاق و ازدواج در 5 ماهه نخست سال جاری در کردستان به چه صورت بوده است ؟
نسبت ازدواج به طلاق در 5 ماهه اول سال جاری برابر 4.1 بوده است یعنی در برابر هر 4 واقعه ازدواج یک طلاق به ثبت رسیده و بیشترین طلاق ثبت شده مردان مربوط به گروه سنی۲۵ تا ۲۹ سال و بیشترین طلاق ثبت شده زنان مربوط به گروه سنی۲۰ تا ۲۴ سال است.

 


آمار ازدواج و طلاق نسبت به مدت مشابه چه تفاوتی هایی کرده است ؟
آمار ازدواج ثبت شده در 5 ماهه سال 95 حدود 6928 واقعه بوده که نسبت به مدت مشابه حدود 2.2 درصد افزایش یافته و آمار طلاق ثبت شده 1690 نفر بوده که نسبت به مدت مشابه 3.8 درصد افزایش یافته است.
یکی از دلایل طلاق مشکلات اقصادی است که همیشه مطرح میشود اما نکته جالب اینجا است که ما طی تحقیقاتی که انجام دادیم در شهر مشهد در منطقه یک که قشر مرفه جامعه هستند آمار طلاق بیشتر از مناطق کم برخوردار است.


به نظر شما از راهکارهای اساسی در کاهش میزان آمار طلاق چیست؟
طلاق پدیده مکروه اجتماعی است که هیچ‌کس به نیکی از آن یاد نمی‌کند و دوست ندارد که در زندگیش رخ دهد لازمه پیشگیری از این پدیده مذموم اجتماعی، توانمند سازی و آگاهی بیشتر دختران و پسران نسبت به مهارت‌های زندگی است.


پیروی از سبک زندگی اسلامی و قرآنی، کاهش سطح توقعات و پرهیز از تجمل گرایی یکی دیگر از راهکارهای اساسی در کاهش میزان آمار طلاق است.


آنچه مسلم است تلاش جهت رفع هر معضل اجتماعي نيازمند عزم و اراده جدي، داشتن طرح و برنامه و همچنين همسويي دستگاه‌ها و نهادهاي ذيربط در انجام فعاليت‌هاي پيشگيرانه است.

 

به نظر مي‌رسد جهت مواجهه با وضعيت نامتعارف پديده طلاق در استان کردستان، بايد با تشکيل کانوني متشکل از همه صاحب نظران و متوليان امر، ابتدا با انجام طرح‌هاي پژوهشي و کاربردي به ريشه يابي دلايل و پيامدهاي موضوع پرداخته و سپس با ترسيم نقشه راه در جهت کاهش آن تلاش کرد.

منبع: آفتاب دل

انتهای پیام/s.a

شنبه 6 شهریور 1395 | 10:43

کد خبر : 18373

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید