Go Up
kurdtoday
متخصص کشاورزی و استاد دانشگاه:گروه : اقتصادی

قابلیت کشت زعفران در شهرستان دیواندره وجود دارد

زعفران،محمد سیبی،کشاورزی،دیواندره،کشت زعفران،آموزش،ترویج،محصول

محمد سیبی متخصص کشاورزی، اظهار داشت: یکی از محصولاتی که قابلیت کشت آن در این شهرستان امکان پذیر است زعفران می باشد و با تولید آن می توان تحولی در گرایش به کشت دیگر محصولات و بهره وری بیشتر را شاهد بود.

به گزارش کُردتودی، کشاورزی را به کام کشاورزان شیرین نماییم تا علاوه بر سود بیشتر از کشاورزی نیز لذت ببرند. جذاب سازی کشاورزی در شهرستان دیواندره از موضوعاتی است که باید سرلوحه دایره ترویج قرار گیرد و برای آن باید همت گماشت تا کشاورزان جوان بر کشت بیشتر و تنوع بیشتر همت گمارند.

 

شهرستان دیواندره، یکی از شهرستان هایی است که در حوزه کشاورزی در سطح استان کردستان و کشور حرفی برای گفتن دارد و همواره تولیدات گندم و نخود آن چشم گیر بوده است، اما گرایش به تک محصولی  و دو محصولی موجب شده است زمین ها مسموم و از طرفی کسب تخصص و گرایش  جهت تولید محصولات دیگر مورد غفلت واقع شود.

 

یکی از محصولاتی که قابلیت کشت آن در این شهرستان امکان پذیر است زعفران می باشد و با تولید آن می توان تحولی در گرایش به کشت دیگر محصولات و بهره وری بیشتر را شاهد بود.

 

محمد سیبی متخصص و دارای دکترای کشاورزی، در این زمینه در گفتگو با خبرنگار سارال خبر  اظهار داشت: به دلیل عدم آموزش و ترویج مناسب، کشت محصولی همانند زعفران در این شهرستان انجام نمی شود و کاشت محصولاتی چون نخود و گندم به دلیل درآمد کم موجب بی انگیزگی کشاورزان شده است.

 

وی در ادامه افزود: این محصول نیاز آبی کمی نسبت به سایر محصولات آبی منطقه داشته و با یک بار کشت تا هفت سال اکثریت هزینه های کشت حذف می گردد و با توجه به اینکه در سال فقط دو الی سه بار آن هم در فصل پاییز و یک بار در بهار نیاز به آب دارد این امر می تواند در مدیریت آب نقش بسزایی ایفا نماید.

 

این استاد دانشگاه ادامه داد: زعفران به دلیل برداشت لذت بخش و درآمد اقتصادی چشمگیر در مقایسه با سایر محصولات می تواند موجب ترغیب بیشتر جوانان به کشاورزی شود و از اینکه دایره ترویج جهاد کشاورزی نتوانسته است محصولات پر بازده متناسب با شرایط منطقه را در این شهرستان نهادینه و فرهنگ سازی نماید جای بسی نگرانی است.

 

وی در ادامه خواستار ارائه بسته های تسهیلاتی و آموزشی به کشاورزان منطقه جهت ترویج و ترغیب کشاورزان به کشت این گیاه با ارزش در شهرستان شد وگفت: مطمئنا شروع این حرکت پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل، خالی از لطف نخواهد بود.

 

وی اذعان داشت: کشاورزان، مخصوصا کشاورزان جوان به دلیل سختی های کشت و کار نخود از کشت آن گریزان هستند و به دلیل مشکلات مراحل داشت (مبارزه با آفات و بیماری ها) و قیمت های آن عملاً می طلیبد برای تنوع هم که شده است دست از تک محصولی برداشت و آن ها را به سمت تناوب زراعی با گیاهان پر بازده رهنمون ساخت.

 

سیبی در مورد بازار فروش مناسب زعفران تأکید داشت و گفت: این محصول به دلیل وجود بازار داخلی و جهانی مناسب می تواند به راحتی به فروش برسد.

 

این متخصص کشاورزی در مورد شرایط اقلیمی و جغرافیایی مناسب این محصول اظهار داشت: که دمای کشت این گیاه از منفی 18 تا مثبت 40 درجه سانتی گراد و ارتفاع از سطح دریای 1300 تا 2300 متر امکان پذیر است و به راحتی می توان با فنون کاشت داشت و برداشت آن آشنا شد.

 

وی  نحوه تهیه و خرید پیاز زعفران را از مهم ترین مراحل عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: در حین کاشت اولین آبیاری را از مهم ترین مراحل رشد این گیاه برشمرد و باید مرحله خرید پیاز با نظر کارشناس و همچنین آبیاری اول با همراهی فرد کار بلد باشد تا بتوان تولید این طلای سرخ را در شهرستان شاهد باشیم.

 

دکتر سیبی در پایان خواستار حمایت از کشاورزان شد تا بتوانند در کشاورزیشان علاوه بر گرفتن سود بیشتر و زحمت کمتر لذت بیشتری ببرند.

منبع:سارال خبر

انتهای پیام/s.a

سه شنبه 12 مرداد 1395 | 22:40

کد خبر : 17805

منتشر کننده : ب.ت/sal

نظرات :

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
گردشگری استان کردستان

به انتخاب سردبیر

بیشتر ...

مقـالـه / یادداشت

بیشتر ...

ADS

ADS

کانال رسمی کردتودی در تلگرام

سنه بازار

ADS

ADS