کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

وقتی که دلالان به مبارزه با واردات بی رویه دولت برمی خیزند!

دلالان، مبارزه با واردات بی رویه، مبارزه دلالان با واردات دولت، شایعه برنج های آلوده، متشنج کردن بازار توسط دلالان، وعده های اقتصادی دولت در پسابرجام، محصول استراتژیک برنج

وعده های دولت در دوران پسا برجام و ترسیم بهشت اقتصادی برای کشور مدتهاست که به رویایی دور مبدل گشته است و اقدامات غیراقتصادی دولت از جمله افزایش گسترده و بی رویه واردات در محصولات غیر ضروری، کارشناسان اقتصادی خود دولت را نیز شوکه کرد.

به گزارش خبرنگار کُردتودی، نزدیک به یک سال است که از مذاکره تیم هسته ای ایران با کشورهای 1+5 و اعلام سند برجام می گذرد، شادی و غرور دولت یازدهم از این موفقیت خود زیاد و بی حصر بود. بطوریکه روحانی بعد از آن در سفرهای استانی به اولین چیزی که اشاره می کرد و به آن می بالید سند برجام بود.

 

اما برجام به تنهایی نمی توانست سند خوشبختی و نجات مردم از وضعیت نابسامان اقتصادی باشد به همین خاطر آن را با وعده های رنگین پسابرجامی مزین می کردند. بکار افتادن چرخ تولید داخلی، رونق صادرات و افزایش اشتغال تنها گوشه ای از وعده هایی بود که دوران پسا برجام را به مانند بهشتی برای مردم ترسیم می کرد.

 

با اینکه زمان زیادی از آن روزها و وعده های شیرین دولت در مورد رونق اقتصادی نمی گذرد اما دولتمردان حافظه خود را از قول هایی که داده اند پاک نموده اند و هر چند که در ظاهر در سخنرانی های خود هر از چند گاهی سخن از بهبود حل مشکلات اقتصادی در پسابرجام می نمایند اما در عمل وضعیت معیشت مردم و اقتصاد کشور برخلاف آن را نشان می دهد.

 

تعطیلی کارگاه ها و کارخانه ها یکی پس از دیگری در سراسر کشور و در نتیجه به خواب رفتن تولید داخلی و بازگشایی درهای اقتصاد به سوی بازارهای خارجی و در نتیجه واردات بی رویه انواع کالاهای غیرضروری و لوکس در دوران پسا برجام مهر تاییدی بر شکست دولت در تحقق وعده های پسابرجامی اش است.

 

یکی از اهداف اصلی در چشم انداز اقتصاد مقاومتی برقراری امنیت غذایی پایدار در جامعه است؛ یعنی ما بتوانیم مواد غذایی موردنیاز داخل را تامین کنیم و به حدی برسیم که در شرایط هر گونه چالش با کشورهای بیگانه و تحریم های بین المللی کاملا بی نیاز از واردات محصولات غذایی باشیم. اما متاسفانه دولت در دوران پسا برجام رکوددار واردات موادغذایی به کشور شد بطوریکه از برنج گرفته تا میوه های خارجی و ساندویچ های مک دونالد را به کشور وارد کرد.

 

برنج  به عنوان محصولی استراتژیک در کشور شناخته می شود که ایران یکی از تولید کننده های پیشرو  در آن است،  طبق آمار وزارت تجارت، حداکثر سرانه مصرف برنج در کشور 45 کیلوگرم است که برای تامین نیاز حدود 75 میلیون ایرانی حدود 3 میلیون و 375 هزار تن برنج نیاز است و بر اساس این آمار، مقدار تولید داخلی جوابگوی نیاز داخل کشور بوده و در بعضی مواقع بر اساس پیش بینی و برنامه ریزی واردات برنج صورت می گیرد.

 

از سویی دیگر اصرار دولتمردان بر واردات برنج تامل برانگیز است؛ وزیر جهادکشاورزی در ابتدای سال 94 نیاز داخل کشور به برنج سفید را حدود 3 میلیون تن اعلام کرد و پیش بینی وی بر تولید حدود 2 میلیون تن برنج در کشور بود و اعلام کرده بود که باید 1 تن دیگر را از خارج وارد نمود.

 

این در حالی بود که شایق دبیر انجمن برنج کشور گفت: دو میلیون تن برنج در سال ۹۲ و یک میلیون تن در سال ۹۳ وارد و همچنین دو میلیون تن برنج در سال ۹۲ و دو میلیون تن دیگر هم در سال ۹۳ تولید شده است، بنابراین ما طی دو سال گذشته در مجموع ۷ میلیون تن برنج تولید و وارد کرده‌ایم در حالی‌که نیازمان ۶ میلیون تن بیشتر نبوده است، بنابراین یک میلیون تن برنج اضافه در انبارهایمان داریم.

وی در ادامه گفت: حال این یک میلیون برنج اضافی که وارد شده معلوم نیست که کجا رفته است!!

 

واردات بی رویه و بدون برنامه ریزی این محصول استراتژیک باعث شد تا تولید کنندگان داخلی نیز در برابر ضرری که متحمل می شوند واکنش نشان دهند و  اینطور شد که شایعه ای مبنی بر آلوده بودن برنج های وارداتی در بازار به راه افتاد.

 

البته اینکه تا چه میزان این موضوع شایعه بوده باشد معلوم نیست! بطوریکه عباسی معروفان معاون بازرگانی دولتی در این خصوص بیان کرد: تمامی برنج های وارداتی به غیر از یک مورد کارشناسی در خصوص برنج های وارداتی هندی که آرسنیک بالاتری داشتند سالم هستند و می توان گفت که میزان آرسنیک این برنج در سال 92 مجاز بوده و تنها در سال جاری به سبب ارتقای سطح استاندارد آلوده شناخته شده است

وی در ادامه گفت: برنج های آلوده را دلالان برنج های داخلی باب کردند تا بتوانند برنج های خود را به قیمت بالاتری به فروش رسانند.

 

تحلیلی که می توان بر سخنان معاون بازرگانی دولت داشت این است که هر چند موضوع آلودگی برنج های وارداتی صحت نداشته باشد، اما این طرف قضیه را نیز توجه داشته باشید که چرا باید میزان واردات برنج از حد متعارف بگذرد بطوریکه از دست دادن بازار و متضرر شدن، موجب ترس تولید کنندگان داخلی شود و دلالان برنج داخلی را به منظور فروش محصول داخلی و مبارزه با رقیب خارجی آن،  اینگونه به شایعه پراکنی وادارد!

 

موضوع حائز اهمیت این است که چرا باید در شرایط پسا برجام نه تنها شاهد شکوفایی اقتصادی و رشد صادرات در کشور نباشیم بلکه با واردات بدون برنامه و بی رویه دولت در محصولی استراتژیک همچون برنج، که تولیدکنندگان توانمندی در داخل کشور دارد، اینگونه فضای بازار را متشنج کرده و امنیت غذایی مردم متزلزل شود؟!!!

انتهای پیام/M.I

چهارشنبه 26 خرداد 1395 | 09:30

کد خبر : 16662

منتشر کننده : M.I

مردمدار پاسخ چهارشنبه 26 خرداد 1395 | 11:31

0
0

سلام علیکم
موضوع برنج و واردات ان موضوعی اندک تخصصی است. در عین حال بسیار مهم نیز می باشد پخت برنج هاشمی درجه یک شمال اندکی تخصصی است و اگر خانمی که انرا می پزد تخصص لازم را نداشته باشد و حتی چند ثانیه در نوع پخت ان ناشی باشد برنج یا شل می شود و یا سفت می ماند به هرحال به هدر می رود متاسفانه ولی برنج خارجی مثلا مژده که فکر نمی کنم اساسا برنج باشد و بیشتر به ماکارونی شبیه است تا برنج کمترین تخصص هم نیاز ندارد.ما برنج هاشمی خودمان را می خوریم و همسرم نیز تخصص لازم را در پخت ان دارد ولی یک بار همسرم در بیمارستان بستری شد و ناچار شدم خودم برنج درست کنم که پچندین بار برنج را خراب کردم در نهایت دخترم را فرستادم و یک کیلو برنج مژده خرید فقط اب روی برنج ریختم و کمی روغن زدم بسیار اعلی درامد ولی واقعیتش ماکارونی را شبیه بود حال ذکر این نکته مهم است که بلاخره اگر شوهری به خانمش بگوید و یا خانمی پیش مهمانان دچار خجالت شود که برنج را در پخت خراب کرده است یک نوع ایراد بر ان خانم خانه می شود به همین جهت بطور معمول اختیار امور داخلی خانه که در دست خانمهاست بخاطر اساسانی پخت از خیر خوش عطر و ارگانیک بودن و ارزشهای بسیار خوب برنج داخلی می گذرند حتی نمایندگان محترم گیلان و مازندران که به واردات برنج همیشه معترض بوده اند چون حاج خانمهای خودشان استاد و متخصص پخت برنج گیلان و مازندران هستند فکر می کنند همه جماعت نیز مثل حاج خانمهای ان دوستان تخصص دارند که چنین نیست یک بار همین موضوع را به یکی از نمایندگان دورهای گذشته گیلان نوشتم.بنظرم پیشنهاد این است که در صدا وسیما و نیز خبرگزاریها و سایتهای پر بیننده از خانمهای متخصص اشپزی گیلان و مازندران در پخت برنج اصیل و بسیار خوش عطر و ارگانیک استفاده و اموزش داده شود فوق العاده موثر و نیز کمکی بزرگ به تولید داخلی و اقتصاد مقاومتی و عدم خروج ارز برای برنج که خودمان داریم خواهد بود متاسفانه اکنون شالیزارهای برنج گیلان و مازندران به باغ کیوی تبدیل می شود در حالیکه نخوردن کیوی زیاد مهم نیست ولی برنج غذای مردم است. از طرفی خدا گواه است اینجانب فرزندانم را بدون اینکه بیماری داشته باشند به دکتر بردم تا دکتر از مضرات سوسیس و کالباس و این قبیل چیزها به فرزندانم بگوید که گفت و خاتمه یافت چون سخن پزشک در این موارد موثر تر است . از طرفی دیگر ما باید اصالت ملی خود را حفظ کنیم هیچکدام از غذاهاییی مانند پیتزا و فست فودها غذای ایرانی نیست و گران هم هست مضر هم هست ولی متاسفانه مشتری دارد و بسیار بیشتر از چلو کبابی هاست و چلو کبابی ها نیز متاسفانه برنج خارجی به خورد مردم می دهند . والله اینجانب پیشنهاد کرده ام و اکنون نیز همین پیشنهاد را می کنم که ایکاش در مدارس و دانشگاهها بجای ساندویج همان کلانه اباءاجدادی فروخته شود بالاخره هر استانی غذای خاص خودش مثل کلانه را دارد ولی انچه باعث تعجب اینجانب است این است که چرا قیمت موز که از افریقا و یا امریکای جنوبی می اید از قیمت میوه های کردستان ارزانتر است علتش را نمی دانم و بسیار خوشحال می شوم اگر علتش را بدانم. ما موظفیم بخاطر حفاظت از فرهنگ خود و منافع کشور خود غذای داخلی همان برنج فوق العاده ارزشمند و خوش عطر و ارگانیک داخلی را بخوریم و از رسان8ه ها نیز طرز پخت انرا خانمهای جوان یاد بگیرند با تشکر بخاطر اشتباهات تایپی ببخشید که فی البداهه نوشتم

دلال برنج پاسخ چهارشنبه 26 خرداد 1395 | 12:51

0
0

تولید کننده داخلی هم در چنین شرایطی مجبور هستند که بر علیه تولیدات خارجی مبارزه کنند وقتی دولت نان آنها را آجر می کند حداقل خدا به این دلالان خیر دهد که بازار گرمی برای محصولاتشان می کنند

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید