کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

افزایش بی رویه نرخ کرایه تاکسی در بیجار همچنان ادامه دارد

تاکسی ،افزایش نرخ کرایه تاکسی،انتقاد مردم ،عدم توجه به درآمد ،قشر ضعیف

افزایش کرایه تاکسی ها در روزهای اخیر در شهر بیجار گروس تبدیل به یکی از چالش برانگیز ترین مباحث شهر شده است و کسی نمی داند که چرا باید کرایه های تاکسی بیش از تورم و افزایش حقوق، زیاد شود!!

به گزارش کُردتودی، هرساله در بیجار رسم بر این شده است که تاکسیرانی مبلغ پیشنهادی خود را برای افزایش کرایه تاکسی ها به شورای اسلامی شهر دهد تا این شورا در مورد نرخ کرایه ها تصمیمات لازم را اتخاذ نماید و این پیشنهاد و این مصوبات معمولا با نرخ تورم و آیتم های مربوط به بحث حمل ونقل ، سنخیتی نداشته است.

 

با بررسی افزایش نرخ کرایه تاکسی ها در چهار سال گذشته که از 200 تومان سال 91 به 600 تومان سال 95 رسیده است درمی یابیم که در طول این چهار سال  400 تومان افزایش قیمت داشته ایم که معمولا این افزایش ها هر سال متفاوت بوده است و از 20 درصد تا 50 درصد تغییر داشته که بیشتر با نرخ تورم اعلام شده از سوی دولت و افزایش حقوق ها مغایرت داشته  است.

 

متاسفانه در طول این چند سال هیچوقت نرخ کرایه تاکسی ها به صورت دقیق محاسبه نشده است و همیشه برای فرار از پول خرد، قیمت اصلی را افزایش داده و آن را رند کرده اند و همین روال باعث شده است که این نرخ در امسال و سال های بعد به صورت نامتعارف افزایش پیدا کند.

 

هر چند در کلانشهری مانند تهران، افزایش کرایه های تاکسی تنها 15 درصد و متناسب با نرخ 11 درصدی تورم و افزایش دست کم 12 درصدی حقوق هاست ولی در شهر کوچکی مانند بیجار، ظاهرا این افزایش، تناسبی با میزان افزایش درآمد عمومی مردم ندارد و این مسئله باعث شده تا شهروندان بیجاری در فضاهای مجازی و حقیقی، نسبت به افزایش کرایه ها انتقاد کنند.

 

با توجه به اینکه تورم در ابتدای سال 95 حدود 12 درصد بود وحقوق کارکنان دولت 12 درصد وحقوق کارگران با آن همه هیاهو 14درصد افزایش یافت ، ولی شورای اسلامی شهر و سازمان حمل ونقل همگانی شهر بیجار وحومه در مصوبه ای نرخ کرایه تاکسی ها را 20 درصد افزایش داده اند و این درحالیست که استفاده کنندگان از وسایط نقلیه عمومی بیشتر طبقه ضعیف ومتوسط جامعه است و چنین ظلمی به آنها روا نمی باشد.

 

افزایش هر ساله کرایه تاکسی ها یکی از معضلات مردم شهر می باشد و اگر از آن نیز بگذریم به مشکل نبود پول خرد که معمولا مردم با آن مواجه هستند خواهیم رسید که باعث ایجاد تنش های زیادی مابین مردم و رانندگان تاکسی می شود و معمولا در مواردی که پول خورد نباشد حق یکی از طرفین ضایع می شود که بیشتر آن متوجه مردم است.

 

از آنجایی که برخی رانندگان تاکسی نبود پول خرد را بهانه ای برای دریافت کرایه اضافی از مسافر می‌کنند بنابراین بهتر بود برای جلوگیری از اخذ کرایه اضافی ویا گاها کم از مسافران وقبل از افزایش نرخ کرایه تاکسی ها این مورد نیز بررسی می شد و  تاکسی‌های درون شهری را به سامانه هوشمند پرداخت الکترونیکی کرایه مجهز می کردند تا از درگیری های موجود نیز خودداری می شد.

 

افزایش قیمت کرایه ها از یک سو و نبود پول خرد از سوی دیگر اعتراض مردمی را در این شهر برانگیخته و مردم بر این اعتقادند که تامین حمل و نقل درون شهری ارزان و راحت از سوی دولت و شورای اسلامی شهر حق طبیعی همه شهروندان است و با توجه به نرخ تورم در انتهای سال 94 و ابتدای سال 95 و میزان افزایش حقوق کارگران وکارمندان نباید شاهد افزایش 20 درصدی کرایه ها می بودیم و این میزان از افزایش کرایه ها برای شهروندان از یک سو تعجب آور بوده و از سوی دیگر مطمئنا هزینه قابل توجهی به سبد خانوار اضافه می کند.

 

البته باید توجه داشت که تاکسیرانی، مرجع تعیین کرایه ها نیست. بلکه تاکسیرانی طبق کارشناسی روی هزینه های زندگی رانندگان و همچنین هزینه های نگهداری تاکسی، افزایش احتمالی قیمت سوخت و مانند آن، یک تعرفه پیشنهادی به شورای اسلامی شهر ارسال می کند و این تعرفه پیشنهادی در کمیسیون حمل و نقل شورای شهر مورد کارشناسی قرار می گیرد که ممکن است این پیشنهاد، کم و زیاد شود و در نهایت بعد از تصویب نهایی شورای اسلامی شهر ، باید توسط فرمانداری نیز تایید و به تاکسیرانی ابلاغ گردد.

منبع خبر : بام ایران

انتهای پیام/s.A

چهارشنبه 12 خرداد 1395 | 13:56

کد خبر : 16373

منتشر کننده : ط ج/bj

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید