کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

کم توجهی مسئولین از نصب یک تابلو تا مزار بی نام و نشان برادران شهید شبلی

شهیدان شبلی، محمد مهدی، محمد هادی، محمد معروف، راحله، شبلی، تابلو، مزار بی نام، شهید گمنام، رهبر انقلاب

اگر نسل های آینده از فلسفه نامگذاری بلوار شبلی سنندج سؤال نمایند، کسی می تواند پاسخگوی آن ها باشد؟ آیا نصب یک تابلو که مزین به نام شهید شبلی است، می تواند ذره ای از مجاهدت ها و جان فشانی های این عزیزان را جبران نماید؟

به گزارش کُردتودی، رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله العظمی الامام خامنه ای(مدظله العالی) در سفر پر خیر و برکتشان به استان کردستان در سال 1388 فرمودند: شهیدان این خطه مظلومانه‏ تر و غریبانه‏ تر به شهادت رسیدند و خانواده ‏های آنها صبر دشوارتری کردند.

 

برادران شهید شبلی نمونه بارزی از شهدای مظلوم و غریب کردستان هستند که در اوایل انقلاب و در روزهایی که کردستان در چنگال گروهک های ضد انقلاب گرفتار بود، مظلومانه به شهادت رسیدند، تا خون پاکشان شاهدی باشد برای مظلومیت و غربت شهدای این خطه شهید پرور.

 

شهیدان محمد مهدی، محمد هادی و محمد معروف از جمله افراد انقلابی کردستان بودند که هیچ گاه فریب گروهک های ضد انقلاب را نخوردند و همواره از انقلاب اسلامی و آرمان های امام خمینی (ره) دفاع کردند و حاضر نشدند پیمان ناگسستنی خود را بنیان گذار انقلاب اسلامی زیر پا بگذارند.

 

ولی ما بعد از شهادت این عزیزان برای آن ها چه کرده ایم؟ برای حفظ و نگهداری خاطرات این عزیزان چه کرده ایم؟ برای پاسداشت یاد این عزیزان چه کرده ایم؟

 

درست است که یکی از خیابان های سنندج به نام این عزیزان مزین شده است، ولی باید از مسئولان پرسید: آیا مردم می دانند که این خیابان به چه دلیل به نام این عزیزان مزین شده است؟ آیا مردم از محل دفن این عزیزان اطلاعی در دست دارند؟ آیا مردم از خانواده این عزیزان اطلاعی در دست دارند؟ خود مسئولان چه طور؟

 

شهیدان شبلی در تاریخی که هیچ گاه به طور موثق در بنیاد شهید ثبت نشده است به شهادت رسیده اند، و این بدان معناست که اسناد بنیاد شهید با واقعیات هم خوانی ندارد. برای نمونه می توان به تاریخ وفات مادر شهیدان شبلی اشاره کرد که در روز پنجم خردادماه سال 1359 دار فانی را وداع گفته اند، در حالیکه بر اساس اسناد بنیاد شهید شهیدان شبلی در هجدهم خرداماه سال 1359 به شهادت رسیده اند. و این درحالی است که بر اساس تحقیقات انجام شده توسط خبرنگار پیشمرگ روح الله، این مادر داغ دیده چند روز بعد از شهادت فرزندانش دق مرگ می شود و دار فانی را وداع می گوید و خیلی زود به فرزندان شهیدش ملحق می شود. و یا اینکه محمد مهدی چند روز بعد از شهادت دو برادر دیگرش به شهادت می رسد، ولی بر اساس اسناد بنیاد شهید هر سه در یک روز به شهادت رسیده اند!

 

غربت از این بالاتر که مزار مطهر این سه برادر شهید برای کمتر کسی هویدا است! سه سنگ مزاری که حتی نام این عزیزان بر روی آن حک نشده است! و اما مردمی که با خیالی آسوده از کنار تپه شیخ محمد باقر عبور می کنند، بدون اینکه بدانند، ابدان مطهر سه برادر مظلوم و غریب شبلی ها در این محل دفن شده است! ابدان مطهری که به لوحی تبدیل شدند تا گروهک های ضد انقلاب با آتش بر روی آن ها شعار حزبی بنویسند.

 

و اما راحله شبلی تنها خواهر شهیدان شبلی مدتی بعد از شهادت برادرانش ازدواج می کند و به گفته بعضی ها از کشور خارج می شود و امروز هیچ خبری از تنها بازمانده خانواده شهیدان شبلی در دست نیست؟

 

صبری دشوارتر از اینکه خواهری بر بالین سه برادر شهیدش حاضر شود، ولی امروز هیچ اثری از این خواهر داغ دیده نباشد؟ آیا مسئولین می توانند خودشان را به خاطر این کم کاری ببخشند؟ آیا مسئولین می توانند در روز قیامت جواب شهیدان شبلی را بدهند که بعد از شهادت آن ها برای تنها خواهرشان برادری نکردند؟

 

برادران شهید شبلی که از چهره انقلابی کردستان بودند و جزء شهدای پیشکسوت محسوب می شوند، هم اکنون جزء مظلوم ترین شهدای کردستان می باشند که در غربت تپه شیخ محمد باقر گم نام مانده اند.

 

اگر نسل های آینده از فلسفه نامگذاری بلوار شبلی سؤال نمایند، کسی می تواند پاسخگوی آن ها باشد؟ آیا نصب یک تابلو که مزین به نام شهید شبلی است، می تواند ذره ای از مجاهدت ها و جان فشانی های این عزیزان را جبران نماید؟

 

باید از مسئولین سؤال کرد: آیا برای ساخت تندیس و یا سردیس شهیدان شبلی ـ اگر همت کنند ـ عکس و تصویری از این سه برادر شهید در دست دارند؟

 

مزار مطهر برادران شهید شبلی

 

مزار مادر شهیدان شبلی

منبع: پیشمرگ روح الله

انتهای پیام/ s.a

شنبه 25 اردیبهشت 1395 | 10:44

کد خبر : 15962

منتشر کننده : الف ر/p

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید