کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

رئیس دانشگاه کردستان:

علم شهرسازی در سطح کلاس های دانشگاه باقی مانده است

همایش بین المللی, سکونتگاه های فقیرنشین, دانشگاه کردستان, شهری, دانشکده معماری

رئیس دانشگاه کردستان با بیان اینکه متأسفانه به نظر می‌رسد علم شهرسازی فقط مربوط به کلاس‌های درس و دانشگاه است، افزود: به‌کارگیری این علم در عرصه عمل نیاز ضروری جامعه امروز برای نجات از پدیده حاشیه‌نشینی است.

به گزارش کُردتودی، دکتر فردین اخلاقیان رئیس دانشگاه کردستان در افتتاحیه همایش بین‌المللی سکونتگاه‌های فقیرنشین شهری صبح امروز با حضور 600 مهمان داخلی و خارجی در دانشگاه کردستان برگزار شد، اظهار کرد: اگرچه در همه كشورهای توسعه نيافته شهرنشينی غيررسمی و حاشيه‌نشينی وجود دارد اما نمی توان آن را توجيهی برای وجود اين مناطق در كردستان نيز به شمار آورد.

 

اخلاقیان با تأکید بر این مهم که در همه کشورهای توسعه‌نیافته جهان این پدیده حاشیه‌نشینی وجود دارد، اظهار کرد: برای کشور ما که جوانان زیادی را در راه انقلاب و حفظ ارزش‌های این نظام اسلامی فدا کرده‌ایم وجود پدیده حاشیه‌نشینی غیرقابل تحمل است.

 

وی تصریح کرد: آنچه مسلم است، شهرهای ما به دلیل تراکم بالای جمعیتی، نبود فضا سبز کافی، نبود امکانات مناسب و مبلمان مورد نیاز، شهرهای خوبی که بتوانند در آن به راحتی زندگی کرد، نیست.

 

وی با اشاره به تجربه صاحب نظران در حوزه‌های عمران شهری در كردستان، تصريح كرد: متاسفانه آموزش توجه به زيبايی‌های شهری و معماری شهری فقط در دانشگاه كاربرد داشته و در جاهای دیگر عملی نشده است.

 

اخلاقيان حاشيه‌نشينی را نتيجه فساد و رانت خواری‌ دانست و خاطرنشان كرد: امروزه نفی حاشيه نشينی كنار گذاشته شده و ارائه راهكار و توانمندسازی مطرح شده است.

 

رییس دانشگاه کردستان بر بهره‌گیری از ظرفیت دانشگاهی برای رفع این مشکل و ارائه راهکارهای علمی و قابل اجرا شدن از سوی متخصصین و افراد صاحب نظر تأکید کرد و گفت: ریشه‌یابی مشکل حاشیه‌نشینی و برنامه‌ریزی دقیق برای پیشگیری از آن باید به صورت ویژه در دستور کار متولیان امر قرار گیرد.

منبع: کرددانش

انتهای پیام/M.I

چهارشنبه 15 اردیبهشت 1395 | 12:52

کد خبر : 15756

منتشر کننده : الف ک/kd

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید