کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

مدیر جهادکشاورزی کامیاران:

اواسط فروردین تا ابتدای اردیبهشت،زمان مناسب برای مبارزه با آفت سن مادر

مبارزه با سن، آفات گیاهی،سمپاشی،مزارع گندم کامیاران،جهادکشاورزی

مدیر جهادکشاورزی شهرستان کامیاران گفت: کشاورزان با راهنمایی کارشناسان اقدام به مبارزه و سمپاشی کنند، زیرا که سن غلات آفت مهلک مزارع گندم است و عدم مبارزه سالیانه زیان اقتصادی قابل توجهی به گندمکاران وارد می‌نماید.

به گزارش کُردتودی، مدیر جهادکشاورزی کامیاران از تشکیل اکیپ های بخش خصوصی و دولتی برای مبارزه با سن غلات و علف های هرز خبر داد.

 

بهرام کوشکی صبح امروز پنج شنبه در گفت وگو با خبرنگار ما اظهار داشت: هرساله در طرح کم‏کردن مصرف سم‏هاى شیمیایى براى رسیدن به هدف‏هاى مورد نظر وزارت جهادکشاورزى، در حدود 8درصد از مصرف سم‏هایی  گیاهی در مزارع کم می شود.

 

وی افزود: براساس آمار این وزارتخانه، براى مبارزه با آفت‏ها و بیمارى‏هاى گیاهى و علف‏هاى هرز در کشور سالیانه حدود 23 هزار تن سم براى سمپاشى 6/5 میلیون هکتار از مزرعه‏ها و باغ ها مصرف مى‏شود.

 

مدیر جهادکشاورزی کامیاران با اشاره به راهنمائی های مزرعه داران برای مصرف کمتر سم های شیمیایی ابراز داشت: استفاده نادرست از سم‏ها مى‏تواند اثرهاى نابودکننده‏اى در محیط زیست داشته باشد و موجب به هدر رفتن سرمایه و بى‏اثربودن سم یا سوختگى گیاهان مى‏شود.

 

کوشکی دراین باره پیشنهاداتی ارائه داد و اضافه کرد: استفاده درست و مناسب از نوع‏هاى کم‏ضررتر سم‏ها و به‏کارگیرى سمپاش‏ها بسیار ضرورى است؛با بیشترشدن آگاهى کشاورزان درباره آفت‏کش‏ها و چگونگى استفاده درست از وسیله‏هاى سمپاش،سلامت گیاهان مزرعه، انسان‏ها و محیط زیست فراهم  می شود.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود به آمادگی اکیپ های سمپاشی اشاره نمود و گفت: اکیپ های بخش خصوصی و دولتی برای مبارزه با سن غلات و علف های هرز تشکیل شده و پس از شناسایی مزارع و مناطق آلوده، مبارزه شیمیایی با این آفت آغاز خواهد داشت.

 

مدیر جهادکشاورزی کامیاران ازکشاورزان خواست در صورت مشاهده آفت سن در مزارع گندم به جهاد کشاورزی مراجعه نمایند و خاطرنشان کرد: کشاورزان با راهنمایی کارشناسان اقدام به مبارزه و سمپاشی کنند، زیرا که سن غلات آفت مهلک مزارع گندم است و عدم مبارزه سالیانه زیان اقتصادی قابل توجهی به گندمکاران وارد می‌نماید.

 

بهرام کوشکی درپایان به زمان مفید سم پاشی و مبارزه با آفات اشاره نمود و عنوان داشت: بهترین زمان مبارزه شیمیایی با آفت سن مادر از 15 فروردین تا اول اردیبهشت می باشد.

منبع:شاهوخبر

انتهای پیام/M.I

پنجشنبه 26 فروردین 1395 | 11:56

کد خبر : 15250

منتشر کننده : الف ف/sh

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید