کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

آش شله قلمکاری که طبع سنندجی‌ها را تلخ کرده

کردستان, سنندج, ترافیک, شورای ترافیک, معضل ترافیک, شهرنشینی

از هر 100 نفر شهرنشین 35 نفر در معرض ابتلا به اختلالات اضطراب و بیمارهای روحی هستند، رقمی که خود به اندازه کافی استرس آور می‌تواند باشد؛ حال آنکه معضلاتی همچون ترافیک و شلوغی و ازدحام جمعیت ناشی از آن را نیز چاشنی‌اش کنیم، ماحصل آن آش شعله قلم کاری می شود که هر روز با آن طبع شهروندان سنندجی شیرین می‌شود.

به گزارش کُردتودی، چندان دور نیست از شروع کارگروه «تدوین طرح جامع حمل و نقل و ترافیک شهر سنندج» که در آن نوید پیشرفت‌هایی را در راستای گشودن گره کور ترافیکی سنندج و تسریع سفرهای درون شهری داده شد و امید آن می‌رفت که با تعامل گسترده مردم و بکارگیری استراتژی‌های مؤثر و کارآمد در قالب این طرح بتوان گامی مؤثر و اساسی را برداشت.

 

به اذعان کارشناسان، حمل و نقل شهری به عنوان شاکله‌ای زیربنایی در راستای توسعه و افزایش سطح کیفی زندگی شهروندان شناخته می‌شود، امری که در سایه سیاست‌گذاری های صحیح، برنامه‌ریزی و هماهنگی‌های منظم در کنار تعامل و همخوانی عرضه و تقاضا صورت می‌یابد؛ آرمانی که در قالب طرح جامع حمل و نقل ترافیک شهری در افق گسترش و تسریع روز افزون حمل و نقل در سطح شهر سنندج تجلی یافت، اما متأسفانه علی‌رغم افزایش سه برابری (و یا حتی چندبرابری) وسایل نقلیه آن هم از نوع «ماشین مش ممدعلی» در سطح شهر در کنار سکون وضعیت معابر کلیدی سنندج نتوانسته آنگونه که باید، تأثیرگذار باشد.

 

توسل به ساده‌ترین بهانه مبنی بر اینکه «ترافیک جزء لاینفک زندگی شهری است» شاید گریزگاهی موقتی برای فرار از واقعیت امر، آنهم واقعیتی تلخ که علاوه بر تزریق مشکلات فیزیکی و صوری به سیمای سنندج باشد، اما نباید زیاد به دید منفی هم بدان نگریست چرا که در قالب طنزی تلخ خو گرفتن به اعصاب‌های ناآرام، داد و بیداد رانندگان، پیک ترافیکی و مرگ زمان را برای ما شهرنشینان بدیهی و آسانتر ساخته است، خدا خیر بدهد آنان را که این اصطلاح را یادمان دادند.

 

هرچند نمی‌توان منکر تلاش‌های ذیربطان حمل و نقل شهری سنندج شد، اما این را هم نباید از خاطر برد که سرعت لاک پشتی در روند تسریع مشکلات ترافیکی می‌تواند آغازگر پروسه خطرساز سلب اعتماد و عدم همکاری از جانب افکار عمومی باشد. تکرار طوطی‌وار اهدافی همچون اصلاح شبکه معابر شهری و مدیریت زیرساخت معجزه آفرین نیست؛ شاید رویای زیبایی به نظر رسد اما در واقع به سان سرنگی است که هر صبح و ظهر و شب به کام خیابان‌های سنندج ریخته می‌شود و در نهایت این زهر سنندج را از پای درآورده و به سوی فنایی تدریجی سوق خواهد داد.

 

کمی دید خوش‌بینی به این معضل که ترافیک از الزامات پیشرفت است را در حکم مُسکنی برای حال زار شهر رقم می‌پذیریم، بحثی نیست! اما در این بین تنها جای این سئوال باقی است که متولیان امر با گسترش شهرک‌های نوظهوری همچون نایسر و دوشان و ننله و امثالهم که گاه لقب قارچ، گاه سرطان، گاه تومور و گاه چالش بدان می‌بخشیم چیست؟

 

یادداشت از جمیله معظمی

انتهای پیام/s.a

پنجشنبه 26 فروردین 1395 | 09:15

کد خبر : 15241

منتشر کننده : ف.ف/n

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید