کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

واکنش جامعه دامپزشکان سقز نسبت به خبر سونامی تب برفکی در این شهرستان/ تلف شدن 116 رأس دام در سقز تکذیب شد

تب برفکی، دام، گاوداری، تکذیبیه، دامپزشک، کارشناس دامپزشکی

جامعه دامپزشکان شهرستان سقز در رابطه با خبر منتشر شده در خبرگزاری کردپرس و سایت محلی ساکاپرس واکنش نشان داده و آن را تکذیب کردند.

به گزارش کُردتودی، 11 فروردین سال جاری در خبرگزاری کردپرس خبری با عنوان "سونامی تب برفکی و خسارات گسترده آن در سقز و شهرهای اطراف/ لزوم حمایت دولت از دامداران " منتشر شد که سبب واکنش جامعه دامپزشکی شهرستان سقز گردید و آنها در گفتگو با خبرنگار ما این خبر را تکذیب و غیرواقعی اعلام کردند.

 

آنان در رابطه با گاوداری مجتمع آدینان اظهار داشتند: گاوداری مجتمع آدینام علیرغم نداشتن پروانه بهداشتی بهره برداری و عدم اجازه قانونی فعالیت و نداشتن مسئول فنی بهداشتی بواسطه عدم گسترش بیماری همانند واحدهای دارای پروانه برخورد و واکسیناسیون تب برفکی در آبانماه سال 94 قبل از بروز بیماری در آن واحد به تعداد 172 رأس انجام گردیده است. بیماری بواسطه خرید 7 رأس دام از کانون های آلوده به بیماری در یکی از شهرستانهای همجوار و بدلیل سهل انگاری و عدم توجه به دستورات دامپزشکی توسط خود گاوداران شیوع یافته، واکسیناسیون دامی تنها در صورت اعمال مقرارت قرنطینه ای و جلوگیری از ورود و خروج بی ضابطه دام و برخی مسایل دیگر از بروز بیماری جلوگیری خواهد کرد و در صورت شکستن سد ایمنی دامهای واکسینه بواسطه ورود دام آلوده به گاوداری بیماری با حدت پایین بروز خواهد کرد.

 

آنان اضافه کردند: تلفات شناسایی شده با توجه به مراجعه اکیپ اعزامی از اداره کل دامپزشکی و اظهارات دامپزشکان بخش خصوصی و دولتی راجع به تلفات مشاهده شده نه آنچه دامدار اظهار داشته 5 رأس بوده است لذا آنچه در خصوص تلفات 116 رءس اظهار شده از لحاظ علمی و ندیدن هیچگونه تلفات غیر از 5 رأس اشاره شده صحت ندارد و کاملا غیرمعقول می باشد زیرا در یک گاوداری با 172 رأس جمعیت واکسینه شده ویروس عامل بیماری تب برفکی از لحاظ علمی به هیچ عنوان نمی تواند چنین تلفاتی را باعث شود.

 

جامعه دامپزشکی سقز افزودند: یکی از دلایل روشن کننده امر انجام تست سل و بروسلوز یکماه پس از وقوع بیماری است که در جریان تست سل و بروسلوز 162 رأس دام در مجتمع تست و موجود بوده  پس چگونه ممکن است از 172 رأس دام واکسینه 162 رأس باقیمانده و 116 رأس تلف شده باشد.

 

آنان یادآور شدند: دفن 116 رأس و لاشه آن در کدام محل موجود بوده که در صورت رها کردن لاشه دام ها منطقه بزرگی از بوی تعفن این حجم لاشه دچار مشکل خواهد شد.

 

آنان در پایان ابراز داشتند: در مورد اظهارات دامپزشک کارشناس در خصوص استقرار دامپزشکان متخصص باید عنوان کرد بیماری تب برفکی احتیاج به دامپزشک متخصص ندارد و اینکه آیا دامپزشک کارشناس مذبور از لحاظ حرفه ای خود را واجد صلاحیت حرفه ای ندانسته است که چنین اظهاراتی را بیان کرده است و لازم به ذکر است؛ امکانات درمانی دامپزشکی و تعداد دامپزشکان در شهرستان سقز از تمامی شهرهای تابعه استان بیشتر می باشد.

انتهای پیام/M.I

دوشنبه 16 فروردین 1395 | 16:57

کد خبر : 14963

منتشر کننده : ف م/g

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید