Go Up
kurdtoday
امامزاده ای غریب و بی گلدسته ؛گروه : اجتماعی

میعادگاهی عاشقانه در دل پارچه سراهای رنگین سرتپوله

مراکز تجاری بانه ، نیمه اول تعطیلات نوروزی،مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری کردستان

از میدان انقلاب که به طرف خیابان طالقانی سنندج که حرکت می کنیم، در قلب بازارچه ی سرتپوله در میان پارچه سراهای رنگارنگ، در چوبی با زنجیرهای ضخیم توجهت را به خود جلب می کند، از در ورودی چوبی که وارد می شویم، مردان و زنانی را می بینیم که با تسبیحی به دست در کنار بارگاهش تکیه زده اند.

به گزارش کُردتودی، به طرف خیابان طالقانی سنندج که حرکت می کنیم، در قلب بازارچه ی سرتپوله در میان پارچه سراهای رنگارنگ، در ورودی چوبی با زنجیر ضخیم و قفل‌هایی که برخی‌ها به امید حاجت‌روایی به آن دخیل بسته‌اند توجهت را جلب می کند، وارد که می شویم، عاشقان و دلدانگانی را می بینیم که با تسبیحی به دست در کنار بارگاهش تکیه زده اند.

 


بر اساس روایت‌های موجود این امامزاده خواهر امام رضا (ع) می‌باشد که در سفر ایشان به خراسان، در بلوکات کردستان از دنیا رفته است و در این مکان دفن شده  و طبق روایات شخصی به نام «الله یعقوب» به آبادانی و ایجاد فضاهای بیشتر مقبره هاجره خاتون همت گماشت و مسجدی به نام ایشان در کنار مقبره بنیاد نهاد .

 


نوروز است، عید است، اما در میان این جشن عده ای دلشان تنگ است و بهترین مکان برای درد و دل کردن با خدا را این مکان مقدس دانستند، خانواده هایی از راه دور و نزدیک  با قلبی عاشق و سینه‌ای پردرد و سلامی باارادت آمدند تا دست خالی برنگردند، و با سفر به کردستان راه طولانی را به جان خریدند و خود را به دریای کرم و شفاعتت رساندند تا جرعه‌ای از آن بنوشند و قلوب خود را از انوار معنویت روشن کنند.

 


دلم برای آمدن به اینجا پر می کشد
زنی با سبدی در دست که در گوشه ای از بارگاه نشسته و با پخش نقل مولودی طلب دعای خیر از مردم را می کرد می گفت: هر بار که دلم تنگ می شود و مشکلی برایم پیش می آید با آمدن به اینجا و نذر کردن مشکلم برطرف می شود هر چند تا به امروز قسمت نشده است که به مشهد و بارگاه امام رضا (ع) سفر کنم اما هر بار گویا دلم پر می کشد که در کنار بارگاه خواهرش درد و دل ها و خوشی ها و ناخوشی هایم با خداوند را در اینجا مطرح کنم.


افسانه محمدی گفت: زیارتگاه‌ها یکی از اماکنی هستند که مردم اهل سنت استان کردستان ههم مواره از دیرباز برای بازیابی روحیه، توسل و اوقات فراغت به  اینجا می آیند و ساعاتی را در کنار با هم بودن می گذرانند.

 

در میان صحبت های افسانه خانم غرق شده بودیم که بانویی با لهجه ی غیر بومی و شیرینی به دست که به مردم نذری می داد همواره سر به مقبره  تکیه داده بود و گریه می کرد نزدیک تر که شدیم از آمدن به این مکان از او پرسیدیم .


می گوید؛ که اولین بار است که به این استان سفر می کند و از اصفهان مهمان کردستان شده است اما با اینکه این شهر زیبا در دل خود جاذبه‌های گردشگری فراوانی دارد که هر کدام به تنهایی می‌تواند بهانه خوبی برای مسافران این دیار باشد اما اولین مکانی را که برای بازدید انتخاب کردیم مقبره هاجر خاتون است.

 

چند بانوی جوان هم در گوشه ای از مرقد  مشغول خواندن کلام وحی هستند و فارغ از هیاهوی اطراف این مکان را بهترین جا برای یاد خداوند می دانند، اهل سنندج نیستند این را می توان از لهجه شان فهمید ولی تنهایشان می گذاریم تا فضا را با کلام خداوند آکنده کنند.


اینجا امامزاده ای غریب است که هر چند گلدسته ای در آن وجود ندارد اما همواره میعادگاه عاشقان و دلدادگان به خاندان رسول الله است .

 


امامزاده ای درخشان در دامن سنندج اما غریب و بی گلدسته ...

منبع: آفتاب دل

انتهای پیام/S.A

دوشنبه 9 فروردین 1395 | 09:49

کد خبر : 14816

منتشر کننده : م ر/a

نظرات :

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
گردشگری استان کردستان

مقـالـه / یادداشت

بیشتر ...

تبلیغات

کانال رسمی کردتودی در تلگرام

سنه بازار

ADS

ADS

ADS