کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

از طعم محرومیت با رانندگی تا طعم ثروت با پرورش قارچ / برای شروع هر کاری، هیچ وقت دیر نیست

ازطعم محرومیت با رانندگی، طعم ثروت با پرورش قارچ، گفتگو با کارآفرین پرورش قارچ، کردستان

افرادی زیادی در جامعه وجود دارند که سال ها یک شغل را دنبال کرده اند اما به دلیل سختی و مشقت زیاد کار آن را رها کرده اند و به طرح های تولیدی روی آورده اند...

به گزارش کُردتودی، افرادی همواره وجود دارند که سال ها یک شغل را دنبال کرده اند اما به دلیل سختی و مشقت زیاد کار آن را رها کرده اند و به طرح های تولیدی روی آورده اند، سید کامل باینچوب یکی از افراد کارآفرین شهرستان دیواندره است که با دایر کردن کارگاه تولیدی صنعت کشت و کار دربند قارچ صباح توانسته است سالانه 65 تن قارچ تولید کند با وی به گفتگو نشستیم که در ادامه می خوانید؛

 


لطفاً خودتان را کامل معرفی نمایید و بفرمایید که چطور شد تصمیم گرفتید این کارگاه تولیدی را راه اندازی کنید؟
سید کامل باینچوب 55 سال سن و  دارای 16 فرزند هستم که با گرفتن 20 میلیون تومان وام از بسیج سازندگی این کارگاه تولیدی پرورش قارچ را راه اندازی کردم.


آیا از ابتدا همین شغل را انجام می دادید؟
خیر، بنده ابتدا راننده ی خاور بودم و برای مردم کار می کردم، دیگر از رفتن به شهرهای مختلف و نبودن در کنار خانواده و فرزندانم خسته شده بودم لذا تصمیم گرفتم که به روستای خودمان برگردم و کاری را در آنجا راه اندازی کنم با مشورت یکی از دوستانم و بعد از گذراندن دوره ی آموزشی یک ساله و با استفاده از راهنمایی های بسیج سازندگی این کارگاه را دایر و خوشبختانه توانستم از طعم محرومیت نجات یابم.


مهمترین عامل موفقیت خود را در چه چیزی می بینید؟
مهمترین عامل موفقیت خود را در حوزه خودکفایی، اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی بسیج  می دانم زیرا به برکت این وام توانستم سالانه 65 تن برداشت و برای 4 نفر به صورت مستقیم و 6 نفر غیر مستقیم شغل ایجاد کنم و این آرامشی را که با رزق حلال دارم، مدیون برکت هایی است که برای اطرافیانم شغل ایجاد کرده ام.


فضای واقعی این کارگاه برای پرورش 65 تن قارچ در سال به چه میزان است؟
ما در فضایی به مساحت 1500 متر مربع و در قالب 6 سالن با علاقه مشغول به کار هستیم و تداوم فعالیت این واحد پرورش قارچ  با حمایت های مالی می تواند تا 100 نفر هم شغل ایجاد کند و سالانه حدود 30 الی 40 میلیون تومان درآمد دارد زیرا این طرح در یک بازه زمانی ۸۰ روزه شامل دو مرحله رویشی و زایشی میتواند قارچ تولیدی را برای فروش روانه بازار مصرف نماید و به لحاظ اینکه کار تولید و پرورش قارچ یک فضای ارگانیک است طبیعتاً از محیطی پاک برخوردار است به نحوی که اگر کسی وارد این مقوله و بستر تولید شود سوای زحمت و سختی های کار ، روز به روز به آن علاقمند تر خواهد شد.


به نظر شما افرادی که بازنشسته شده اند می توانند به این چنین کارهایی مشغول باشند؟
افرادی كه به مدت چندین سال تنها با محیط های اداری و یكسانی سروكار داشته اند، خیلی با محیط های بیرون بازار آشنایی و مهارت های لازم را ندارند. به دلیل نداشتن تجربه بازار بلافاصله پس از وارد شدن دراین میدان ها، مشكل پیدا می كنند. برای رفع این مسئله باید قبل از شروع هر كار و فعالیتی حتمأ با افراد با مهارت و با سابقه در آن موضوع مشورت كنند و از تجربیات و راهنماییهای آنان استفاده كنند.


چه پیشنهادی برای جوانان فارغ التحصیلی که منتظر پشت میز نشینی هستند دارید؟
با توجه به اینکه شرایط فعلی منطقه ایجاب می کند با وجود کم بودن میزان کار دولتی و استخدامی های موجود، هر جوان با استفاده از ظرفیت های محل زندگی خود در آمد زایی برای منطقه خود ایجاد و در حد توان خود به تحقق اقتصاد مقاومتی کمک کند لازم است جوانان هم با ایجاد این چنین کارگاه هایی هم برای خود و خانواده و هم برای اطرافیانشان شغل ایجاد کنند.

 


بزرگترین آرزویتان را توسعه دادن این کارگاه می دانید چرا؟
زیرا با توسعه دادن آن می توانم برای 100 دیگر شغل ایجاد کنم و خانواده های زیادی را با کمک خداوند از طعم محرومیت نجات دهم زیرا همیشه بر این باور هستم که اگر کسی توان کار کردن در وجودش را تقویت نماید "  برای شروع هر کاری، هیچ وقت دیر نیست ".

 


سخن آخر شما ... ؟
 اگر تمامی جوانان روستاها به جای مهاجرت به شهرهای دیگر و یا بیکاری با مطالعه در این زمینه یعنی پرورش و تولید قارچ و یا تدارک هرشغل دیگر در حوزه مشاغل زود بازده عرصه اقتصاد مقاومتی ورود پیدا کنند، مطمئنا علاوه بر اینکه به تحقق فرامین رهبر معظم انقلاب در حوزه قطع وابستگی به خارج و کمک به تولید داخلی کمک خواهند کرد در مسیر خودکفایی شخصی نیز موفق می شوند.

 

 

منبع: آفتاب دل

انتهای پیام/s.a

پنجشنبه 27 اسفند 1394 | 13:00

کد خبر : 14549

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

باقی مانده مهلت برجامی ایران به اروپا

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید