کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

پروفسور گارث اسمیت هشدار داد:

احتمال بروز جنگ داخلی در اقلیم کردستان

جنگ داخلی، اقلیم کردستان، بروز جنگ، کردهای عراق، احزاب ترکیه

تحلیلگر مسائل کردهای عراق معتقد است تنشها میان احزاب سیاسی اقلیم کردستان تا حد بروز جنگ داخلی بویژه میان دو حزب اصلی اقلیم کردستان بالا گرفته است.

به گزارش کُردتودی، اقلیم کردستان عراق که زمانی اربیل، پایتخت آن دوبی دوم خوانده می شد، با بحران کم سابقه مالی و سیاسی روبه رو است. دولت محلی هم اکنون توانایی پرداخت حقوق کارمندان و نیروهای پیشمرگ را ندارد و برای تامین نیازهای مالی خود پس از کاهش بی سابقه قیمت نفت و خودداری بغداد از پرداخت سهم 17 درصدی اقلیم کردستان از بودجه عراق دست به دامن آمریکا و انگلیس شده است. تنش بر سر ادامه ریاست بارزانی بر اقلیم کردستان، اخراج وزرای جنبش تغییر به عنوان دومین قدرت سیاسی اقلیم بر اساس نتایج آخرین انتخابات پارلمانی و نیز جلوگیری از بازگشت رئیس پارلمان به پایتخت اقلیم و تعطیلی پارلمان تنش را تا حد بن بست کامل سیاسی بالا برده است.

 

پروفسور گارث اسمیت، تحلیل گر مسائل کردهای عراق در مصاحبه با مجله Spectator می گوید: من به هیچ وجه متقاعد نشده ام که جنگ داخلی میان کُردها به پایان رسیده است. البته به این معنا نیست که آنها از ادامه جنگ با داعش دست بکشند و به جنگ با یکدیگر مشغول می شوند.

 

وی هشدار می دهد : آنها فقط یک قدم تا بازگشت به وضعیت گذشته خود فاصله دارند. همه می دانند که حزب دموکرات کیست و حزب اتحادیه میهنی چیست. این یک مشکل بسیار بزرگ است.

 

این کارشناس با اشاره به اعتراضات گسترده نسبت به عدم شفافیت اقتصادی در اقلیم کردستان گفت: هنوز بهار کُردی اینجا اتفاق نیفتاده است.

 

پروفسور گارث اسمیت درباره واکنش غرب به درخواست مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان برای برگزاری رفراندوم و یا تشکیل کشور مستقل کُردی گفت: آنها امیدوارند که مسعود بارزانی قصد جدی برای انجام این اقدامات را نداشته باشد زیرا آنها همیشه بر لزوم حفظ یکپارچگی خاک عراق تاکید کرده اند.

منبع: کردپرس

انتهای پیام/s.a

جمعه 7 اسفند 1394 | 12:27

کد خبر : 14086

منتشر کننده : S.A

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید