کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

گنج یابی کثیف با آشغال جمع کنی/

100 تن زباله در سنندج بازیافت می شود/تجارتی میلیاردی، با زباله گردی در جیب دلالان

زباله گردی، تجارت کثیف، معضل اجتماعی، بازیافت زباله، زباله های تولیدی شهر سنندج، بحران با سیمای نازیبا

زباله گردی دردی، که سال ها در هر گوشه و کناری چه بصورت سازمان یافته و چه غیر سازمان یافته شاهد آن بودیم.

به گزارش خبرنگار کُردتودی، نان، دردی که نداشتنش هر کسی را با هر جنسیت و سنی که دارد، وادار می کند کمر به هر کاری و هر پیشه ای، خم کنند، کمر در سطل زباله کردن برای یافتن زباله ای قابل بازیافت و تبدیل آن به نانی برای رزق یک خانواده...

 

عصر مدرن، انسانیت را از قالب ما ربوده، لباس فخر را بر تن ما کرده است، و ما را از درد همنوعانمان دور کرده است.

 

هستند برخی از ما که هزینه های میلیاردی و میلیونی برای رفع کمترین و جزیی ترین نیازهای روزمره خود صرف می کنبم و هزاران بی خانمان در کنار ما، برای رزق شب خود و خانواده اش طلای کثیفی را بر سره سفره خود می برد.

 

این روزها گرانی مخارج زندگی، زباله را تبدیل به منبعی برای کسب درآمد کرده است، کارتن و مقوا، پلاستیک، نایلون، قوطی، بطری های شیشه ای و فیبرها و فوم ها همگی ارمغانی است که در دل سطل های زباله پنهان شده تا زجر کشیده ای با دست پینه بسته برای استخراج آن اهتمام کند.

 

زباله گردی؛ کثیف ترین و در عین حال خطرناک ترین کاری که امروزه خیلی از نیازمندان و مستمندان را جذب خود کرده است، کاری بی آقا بالا سر که نیازهای یک زباله گرد را با چندرغاز تامین میکند.

 

هستند خانواده های که نهادهای دولتی و مسئولان ادارات برایشان کاری در خور همراه با پولی برای رفع نیاز تامین نکردند تا سفره آنها خالی نباشد، مردان میانسالی که با تمام خستگی و چهره ژولیده شان سالهای سال کارگری کردند بدون بیمه و دستمزد زیاد و امروز کارتن جمع کن در میان انبوه زباله ها هستند......

 

با یکی از این مردان هم کلام شدم مردی میان سال خسته با سرفه های مدام در گلویش... او نخواست نامش را بگوید از دست من هم فرار می کند، ولی در میان سماجت های من کلام می گشاید.

 

پدر سه دختر است، دیپلم قدیم دارد، چند سال در نیروگاه برق سنندج کار می کرد اما بعدا بیماری تنفسی شدید می گیرد و دیگر قادر به ادامه کار در این نیروگاه نیست، مدتی با پول پس اندازش زندگی گذراند و امروز دیگر مجبور به این کار است.

 

با وجود تمام سختی که در نفس کشیدن تحمل می کند، اما متاسفانه کارتن جمع کن است....

 

متاسفانه هستند افرادی در اطراف ما که تعدادشان کم نیست و امکان دارد بر تعدادشان هم افزوده شود، مردانی که قامت خم می کنند تا نان خود را از درون کثیف ترین مخزن دنیا تهیه کنند.

 

بحرانی که برای رزق و روزی فراگیر شده و کم کم زباله گردها اثرات منفی بر چهره شهر بر جا می گذارند تا سیمای نازیبا و دلخراش از شکست عزت و مردانگی یک مرد را نمایش بگذارد.

 

مدیرعامل سازمان بازیافت و تبدیل مواد شهرداری سنندج در گفتگو با خبرنگار کُردتودی، اظهار داشت: در شهر سنندج روزانه 350 تا 370 تن زباله تولید می شود که به فراخور مناسبت های مختلف این میزان متغییر بوده و در نهایت 100 تا 120 تن از این زباله ها قابل بازیافت هستند.

 

سیروان غفوری با بیان اینکه یک کارخانه بازیافت در شهر سنندج وجود دارد، عنوان کرد: در حقیقت امروزه مدیریت پسماند یکی از ضروری ترین محورهای توسعه پایدار است و جلوگیری از آسیب رسانی به محیط زیست و آلوده نشدن آبهای زیرزمینی از نتایج مدیریت صحیح و جامع پسماندها است.

 

وی اذعان کرد: روزانه 350 تن زباله از سطح شهر سنندج جمع آوری می شود  که بیش از 75 درصد از زایدات تولیدات شهر را مواد آلی و پسماندهای مواد غذایی تشکیل می دهد.

 

مدیرعامل سازمان بازیافت و تبدیل مواد شهرداری سنندج همچنین در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر اینکه زباله گردهای سنندج تحت نظر چه سازمانی فعالیت می کنند، اظهار داشت: در شهر سنندج هیچ کارتن جمع کن و یا زباله گردی به صورت سازمانی و یا زیر نظر سازمان بازیافت فعالیت نمی کند و موارد دیده شده از کارتن جمع کنی غیر قانونی بوده که چند بار هم با آن برخورد شدید شده است.پ

 

فقر، نابرابری، تامین معیشت خانواده، اعتیاد مفرط، سود و درآمد کاذب و تجارت آسان، سوءاستفاده یک عده خاص و مافیای پنهان، بی تفاوتی مسئولان و در نهایت تولید بیش از حد زباله توسط مردم و عدم تفکیک از مبدا باعث گسترش این پدیده های شوم در بستر جامعه شده است.

 

جدای از مشکلات بهداشتی، اگر این کار صرفه اقتصادی نداشت افراد به هر دلیل جذب این کار نمی‌شدند، واقعیت این است که با اجرایی نشدن طرح تفکیک زباله از مبدأ و همچنین نبود بازیافت در استان سودهای میلیاردی طلاهای کثیفی که عده‌ای برای گذران زندگی به آن روی آورده‌اند نصیب دلالانی می‌شود که سود چند صدهزارتومانی زباله گردها را میلیاردی به جیب می‌زنند و از استان به مقصد استان های دارای کارخانه بازیافت خارج می‌کنند.

 

در حقیقت نبود و عدم اجرای طرح تفکیک از مبدا و کارخانه های متعدد بازیافت همگی از جمله ضعف های بزرگ به نفع دلالان و به ضرر زباله گردها است.

انتهای پیام/s.a

دوشنبه 28 دی 1394 | 13:00

کد خبر : 12617

منتشر کننده : S.A

خادم پاسخ سه شنبه 29 دی 1394 | 09:43

0
0

به نظر من شهرداری باید به این افردا یه پولی هم بپردازه و خود شهرداری ضایعات زباله ها را خریداری کنه. به این ترتیب هم اجازه نمی ده که ضایعات غیر قابل بازیافت وارد چرخه طبیعت بشه و هم اینکه سودش عاید بیت المال می شه و هم اینکه این افراد، یه لقمه نون در میارن.

شاهده پاسخ چهارشنبه 30 دی 1394 | 07:47

0
0

سلام به نظر من باید انقد شهر صنعتی بشه که خود شهرداری این افراد رو سازماندهی کنه و تمام پلاستیکک و کاغذی که جم می کنند یه کارخانه بازیافت درست کنه که اشتغالزایی هم بشه ت کارخونه

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید