کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

هرم سنی جمعیت کشور دستخوش تحولی منفی/

شیوع سونامی تجردگرایی جوانان/زمان جوانان به نفع تنهایی به اتمام می رسد

ازدواج، افزایش سن ازدواج، جوانان، مشکلات

ازدواج و حواشی آن در سال های اخیر به صورت جدی مورد بحث و بررسی کارشناسان قرار گرفته، تا در نهایت علل و راهکارهای موثر در حل آن پیدا شود.

به گزارش خبرنگار کُردتودی، کاهش ازدواج و بالا رفتن سن ازدواج در بین جوانان دغدغه ای است که در سال های اخیر نظر کارشناسان زیادی را به خود واداشته است.

 

تجرد در جامعه مي‌تواند به دلايل مختلفي روي دهد ولي ازدواج مجدد يا ازدواج براي نخستين بار در سنين بالا در جامعه ما با مسائل مختلفي از جمله ایجاد مشکلات و معضلات زیادی مواجه است، در چند سال اخیر این معضل به صورت چشمگیری گسترش یافته و نیازمند بررسي بيشتر است.

 

با توجه به اينكه قسمت اعظمي از جمعيت ايران در حال حاضر در سنين ازدواج هستند و حتي سن بعضي از آنها از سن مناسب براي ازدواج هم بالاتر رفته است، عدم ازدواج جوانان مويد اين نكته مي‌شود كه میزان ازدواج انگار در یک تصاعد حسابی، با قدر نسبت منفی کاهش یافته است.

 

با تمام مسائل موجود و مشکلات و معضلات حاکم در جامعه تمایل جوانان به ازدواج کاهش یافته و از سوی دیگر هم حتی در صورتی که ازدواجی هم روی دهد امکان جدایی و گرایش مجدد به سوی تجرد در بین جوانان وجود دارد.

 

افزایش سن ازدواج دختران و پسران در کشور به مرز وقوع سونامی رسیده و گسترش این شرایط هرم جمعیت سنی ایران را دچار نوسان و عدم تعادل خواهد کرد، بحرانی که در آینده نزدیک تبعات و موج آن سراسر کشور را فرا می گیرد.

 

با آخرین اعلام رسمی از سوی نهادهای دولتی بیش از 11 میلیون جمعیت ایران در سن ازدواج وجود دارند، که عدم رسیدگی به وضعیت این تعداد مجرد گواهی رویداد یک واقعه و سونامی با نام بحران جمعیتی در ایران است.

 

خروج این تعداد جمعیت جوان مجرد کشور از سن باروری و بروز انواع مشکلات و اختلالات روانی و شخصیتی در جوانان همگی معضلاتی است که در سال های آینده کشور به آن مبتلا خواهد بود و بافت جامعه ایران را متحول و دست خوش تغییرات گسترده در نتیجه افزایش سن ازدواج می کند.

 

مشارکت زنان در جامعه و افزایش ورود دختران به دانشگاه ها، ورود به بازار کار و دیگر مسائل جامعه که دختران را به خود مشغول می کند، بالارفتن سن ازدواج را به دنبال دارد كه در عين اينكه به تغييرات مهمي در جامعه ايران منتهی می شود در بسياري از موارد مي‌توانند مشكل‌آفرين هم شود.

 

در این میان آمارها نشان می دهد، هر چه سن ازدواج دختران بالاتر برود، شانس آنها برای ازدواج کاهش یافته در حالی که شانس پسران در ازدواج در سن بالا بیشتر است.

 

علل ازدواج در سنين بالا و اهداف آن نیاز به توجه، بررسی و کنکاش بیشتر دارد، جوانان امروزي تا زماني كه به استقلال نسبي از نظر اقتصادي نرسند و نتوانند از پس اداره زندگي مشترك برآيند ازدواج نمي كنند، و این موضوع یکی از اصلی ترین معایب و دلایل افزایش سن ازدواج در جوانان است.

 

قطعا ازدواج در سنين بالا مي‌تواند عوارضي هم داشته باشد، که پيامدهاي اقتصادي و اجتماعي، بروز انواع بیماری های شخصیتی و ژنتیکی در نسل های بعدی نتیجه پایانی در این وادی است که هرچه سن ازدواج افزایش یابد، سن باروری کاهش و در نتیجه در خاتمه چرخ صنعت و تولید و اقتصاد کشور هم به سمت زوال پیش خواهد رفت.

 

هموار کردن مشکلات ازدواج جوانان نیاز به همت والای مسئولان دارد تا با دادن بهای بیشتر به جوانان، کشور را از مشکلات و معضلاتی که قطعا به صورت شدید گریبانگیر آن خواهد شد، دور کند.

 

بخش عظیمی از جمعیت کشور را جوانان تشکیل می دهند که تجرد بیش از 11 میلیون از آنها که قطعا بیش از این تعداد هم در سرشماری ها لحاظ نشدند، نیاز به بررسی و واکاوی و رفع مشکل حوزه ازدواج دارد که چاره اندیشی در این باره نه تنها گره از کار جوانان باز می کند، اقتصاد کشور را هم نجات خواهد داد.

انتهای پیام/S.A

دوشنبه 7 دی 1394 | 14:36

کد خبر : 11910

منتشر کننده : S.A

سامان پاسخ سه شنبه 8 دی 1394 | 19:03

0
1

وقتی خیلی ها تو تامین وعده های غذایی و خرید پوشاک شون دچار مشکل هستن چطور انتظار دارید
کسی فکر ازدواج به سرش بزنه

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید