کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

شب یلدا در بیجار با خوردن میوه های شب چره تا بردن خوانچه برای نوعروسان

شب یلدا،بردن خوانچه،بلندترین شب سال

شب یلدا برای نوعروسان که به تازگی به خانه بخت رفته اند از شیرینی و لذت خاصی بر خوردار است ،و زوجهای جوان که اولین زمستان و اولین شب چله مشترک را در خانه خود آغاز کرده اند ، منتظر آوردن خوانچه از طرف خانواده خود هستند.

به گزارش کُردتودی، به نقل از بام ایران،یکی از آیین های که از زمان های دور مرسوم بوده و اکنون نیز ادامه دارد پاس داشت شب یلدا است.دیار گروس نیز همچون سایر هموطنان ، در سراسر ایران این آیین کهن را با رفتن به خانه بزرگتر ها به شادی می گذرانند و با جمع شدن به دور هم اتحاد و همدلی خود را ارج می نهند.

 

شب یلدا که همان شب چله می باشد بلند ترین شب سال است ایرانیان بر این باورند که فردای یلدا خورشید با دمیدن انوار خود، حیاتی نو به زندگی انسانها می دهد و پیشینیان ما چند هزار سال پیش به دانش خود به گاه شمار دست پیدا کرده اند و دریافتند که نخستین شب زمستان بلند ترین شب سال است.

 


این آیین زیبا و کهن در تمامی ایران به نوعی خاص برگزار می شود.


شب چله در دیار ما نیز با رسم و رسوم ویژه ی برگزار میشود کوچکتر ها به خانه بزرگترها می روند و تا پاسی از شب دور هم می نشینند و با گرفتن فال حافظ آینده خود را تجسم میکنند.


شب یلدا شبی برای نشستن پای حدیث بزرگان و بزرگ منشی و احترام گذاشتن به آنها و پاس داشتن درس وفا و زندگی برای کوچکتر ها و نسل جدید و باز گفتن محبت و همدلی به نسل نوپا است.


در شب یلدا به عقیده بزرگتر ها آوردن میوه های مختلف خشک و تر و میوه های سرخ فام که به (شب چره )معروف است همراه با خوراکی های دیگر شگون و میمنتی خاصی دارد و زمستانی پر از خیر و برکت را نوید می دهد.


انار و هندوانه جزء مهمترین ملزومات شب یلدا در دیار بیجار گروس است ،همچنین آجیل طرفدار زیادی دارد و هر یک از آدابی که در شب یلدا اتفاق می افتد حکمت خاص خود را دارد.


نگه داشتن میوه ها در فصل تابستان برای شب چله مانند هندوانه و انگور ، نشان توان و تلاش انسان برای آینده خود می باشد و بیجاریها بر این باورند که اگر در زمستان آن هم در شب چله ، هندوانه بخورند در تابستان در اوج گرما احساس تشنگی و در زمستان احساس سرما نمی کنند.


این رسم رسوم برای نوعروسان که به تازگی به خانه بخت رفته اند از شیرینی و لذت خاصی بر خوردار است ،و زوجهای جوان که اولین زمستان و اولین شب چله مشترک را در خانه خود آغاز کرده اند، منتظر آوردن خوانچه ای که از طرف خانواده های خود که به همین منظور تدارک دیده شده است ،هستنند و این خوانچه که با میوه های تازه و زیبا که به نوعی خاص آن را تزئین کرده و شیرینی و آجیل های مرغوب و هندوانه ای که نشان از شیرینی زندگی مشترک آنها باشد و یک هدیه برای عروس همراه است و خانواده با آوردن این خوانچه برای آنها صحت و سلامت و عاقبت بخیری را از خدا خواستار هستند.


بزرگترها معتقدند شب یلدا شبی است که باید کدورتها را کنار بگذاریم و بهانه ای است برای آفریدن شادیها ،شبی است که سرمای زمستان با گرمای محبت ها و دوستی ها پیوند می خورد.شب یلدا نه تنها پیام آور محبت ها و همدلی هاست، و در این شب شادیها را برای افراد خانواده به ارمغان می آورد ،دارای یک پیام خوب و جدی و اصولی هست که انسان با برپای این آیین و بازگشت به پیشینه خود و اصل رسم و رسوم ،تکیه گاهی در برابر تهاجم فرهنگ های غربی و بیگانه است بنا می کند و آنرا روز به روز تقویت می نماید.


یلدا نه تنها یک سنت دیرینه است بلکه پیوند نسل جدید با رسوم و آیین نیاکان است و فرد را وابسته و دلبسته به فرهنگ غنی و بومی خود می سازد و هویت اصیل را احیا می کند و این احساس موجب می شود ،نسل جوان ما با اعتماد به نفس و هویت خود گامی برای سازندگی و آبادانی بردارند.


انتهای پیام/ر.ع

یکشنبه 29 آذر 1394 | 08:30

کد خبر : 11624

منتشر کننده : ط ج/bj

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید