کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

مدیر جهاد کشاورزی دهگلان:

تکذیب امحای سیب زمینی در دهگلان/سیب زمینی دهگلان برند انتخابی اقلیم کردستان

امحای سیب زمینی، دهگلان، تکذیب خبر، مدیر جهاد کشاورزی

خبری مبنی بر امحای 1700 تن سیب زمینی در استان فارس، خبری بود جنجالی که در آبان ماه سال جاری خبر ساز شد.

به گزارش خبرنگار کُردتودی، امحای 1700 تن سیب زمینی توسط مسئولان جهاد کشاورزی با حاشیه ها و متن پر صدای که به دنبال داشت به صحن علنی مجلس هم رسید و صدای رسانه های داخلی و خارجی زیادی را با تیترهای مختلف از جمله دفن 620 میلیون تومان پول بیت المال به همراه داشت.

 

اتفاقی که به منظور تنظیم بازار توسط مسئولان جهاد کشاورزی استان فارس و بی سروصدا و مخفیانه انجام شد، ولی در نهایت رسانه ای شد.

 

اما در آذر ماه سال جاری توسط سایت خبری تهران پرس، تابناک و روزنامه کیهان در 16 آذر ماه سال جاری خبری مبنی بر امحای 2 هزار تن سیب زمینی در شهرستان دهگلان منتشر شد، خبری که به صراحت از سوی مسئولان جهاد کشاورزی شهرستان دهگلان رد شد.

 

از این رو خبرنگار کرُدتودی، مصاحبه ای با مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دهگلان داشته و از صحت و سقم ماجرای امحای سیب زمینی های دهگلان جویا شد.

 

جمال ساروقی در این گفتگو بیان کرد: با توجه به انجام پایش منطقه ای و وجود مراکز خدمات جهاد کشاورزی در روستاها و ارتباطی که با کشاورزان توسط همکاران جهاد کشاورزی شهرستان در روستاها وجود دارد هیچ امحایی توسط کشاورزان یا مسئولان جهاد کشاورزی در این شهرستان اتفاق نیفتاده است.

 

وی افزود: با توجه به دستور وزیر جهاد کشاورزی مبنی بر خرید تضمینی محصول سیب زمینی کشاورزان از طریق شبکه تعاون روستایی با قیمت تضمینی، این شهرستان هم آمادگی خود را مبنی بر خرید محصول کشاورزان با قیمت 360 تومان از تاریخ 14 آذر تاکنون اعلام کرده است.

 

ساروقی بیان کرد: با توجه به اینکه از زمان اعلام شروع خرید تضمینی سیب زمینی از کشاورزان دهگلانی که به مدت ده روز می گذرد، تاکنون هیچ سیب زمینی به دلیل وجود قیمت بازاری بالاتر و خرید توسط دیگر افراد، هیچ خریدی در این بخش انجام نشده است.

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دهگلان اذعان کرد: در شهرستان دهگلان تقریبا کشاورزان دارای انبار نگه داری محصول سیب زمینی خود هستند و با این وجود کمتر در فروش محصول خود تعجیل می کنند، و با این حساب در شهرستان دهگلان 5 انبار و مرکز خرید سیب زمینی آماده خرید با قیمت تضمینی و نگه داری محصولات کشاورزان است ولی تاکنون حتی یک کیلو سیب زمینی هم وارد این انبارها نشده است.

 

وی بیان کرد: با توجه به اینکه انبارهای سیب زمینی شبکه تعاون روستایی خالی است، و خریدی هم صورت نگرفته، در نهایت امحا هم امکان ندارد ولی در سورت کردن توسط خود کشاورزان براساس شاخص تولید امکان دارد که2 تا 3 درصد محصولات آنها لکه دار و فاسد شده باشد و این مقدار فاسد را دور ریخته باشند.

 

ساروقی با بیان اینکه سیب زمینی برداشت شده دهگلان روانه بازار تهران، اقلیم کردستان و سایر بازارهای صادراتی می شود، افزود: با توجه به اینکه هیئت بازرگانی عراق به کردستان آمده و میزان نیترات نمونه های شهرستان دهگلان و قروه کمتر از باقی نمونه های ارسالی به استان بوده است، بنابراین نمایندگان اقلیم کردستان سیب زمینی خریداری شده خود را از بین برندهای شهرستان دهگلان و از کشاورزان این شهرستان خریداری می کنند.

 

وی با توجه به رغبت خاص خریداران اقلیم به سیب زمینی دهگلان خاطرنشان کرد: با انتشار اخبار امحای سیب زمینی توسط برخی از رسانه ها، سود و غرض های این افراد بیشتر نمود می یابد، که البته این خبر کذب آنها مبنی بر امحای 2 هزار تن سیب زمینی در دهگلان به صراحت تمام و با قاطعیت تکذیب می شود.

 

ساروقی گفت: با توجه به محدودیت منابع آبی کشاورزان و سهمیه های آبی محدود آنها سالانه میزان کشت و برداشت سیب زمینی کمتر از سال های قبل خواهد بود که امسال 5 هزار هکتار از زمین های کشاورزی شهرستان زیر کشت سیب زمینی بوده و پیش بینی امسال برداشت 165 هزار تن بوده است.

 

وی بیان کرد: شرایط و وضعیت سیب زمینی های برداشت شده در شهرستان دهگلان با توجه به اینکه برداشت از برج هفت انجام شده، هیچ محدودیتی برای خرید محصول کشاورزان با توجه به نرخ ابلاغی موجود وجود ندارد و فضای انبار هم برای نگه داری سیب زمینی کشاورزان تامین و تضمین می شود.

انتهای پیام/ر.ع

سه شنبه 24 آذر 1394 | 14:16

کد خبر : 11492

منتشر کننده : ر.ع

سلام پاسخ پنجشنبه 26 آذر 1394 | 16:05

0
0

تا نباشد چیزکی مردم ...

خامسی پاسخ شنبه 28 آذر 1394 | 11:28

0
0

برند؟ سیب زمینی؟!!!!!!!!!!!!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید