Go Up
kurdtoday
یادداشت/گروه : شهرستان ها

تابلوهای بین شهری، ابزاری برای راهنمایی یا تبعیض

تابلوهای بین شهری, تبلیغ

بی تردید یکی از ابزارهای با عظمت، نشان دادن مسیر شهرها در دید مسافران تابلوهای مسیر یاب و نوشته های درج شده در آن تابلوها می باشند.

به گزارش کُردتودی، به نقل از زریوار خبر، متاسفانه مسئولین استان کردستان نه تنها اقدام به بزرگ نمایی داشته هایمان نمی کنند بلکه آن را نیز پنهان و تحقیر می کنند!!!! در صورتی که در استان های هم طراز با بزرگنمایی از جاذبه های گردشگری و... استان و شهرهای متبوعه خود سعی در افزایش گردشگران و مسافران به دیارشان دارند. «براساس ضوابط، تمامی تابلوها باید از یک دستورالعمل و طراحی واحد پیروی کنند و سازنده تابلوهای مسیریاب و راهنما نیز تابع آن باشند.» تمامی تابلوهایی بین شهری مسیر یاب باید در یک سطح جامع ساماندهی شوند.

 

باتوجه به اينكه تابلوهای جاده ای نقش مهمی در راهنمایی رانندگان و مسافران دارند. لذا هنگامی که از مرکز استان یعنی شهر سنندج به سمت "مریوان-سقز" خارج می شویم در ابتدا متوجه تابلوهای تعیین مسیر شهرهای دیواندرە، بیجار، سقز، بانە، ارومیە و تبریز می شویم كه دراين تابلو هابه نام شهر "مریوان" اشاره ای نشده است!!! معلوم نيست راه وترابری استان در نوشتن نام شهرها چه شاخص هایی مورد توجه قرار می دهد و مسئولان باید در این رابطه پاسخگو باشند، چرا با این کارها شهر مقاوم کشور را مضاعف می کنند.

 

چنیین استباط می شود متولیان با این کارها تمایلی به راهنمایی مسافران به شهر مریوان ندارند اين درحالي است كه مریوان(نگین کردستان) غربی ترین شهرستان در کردستان به حساب می آید و از غرب و شمال غربی به خاک عراق محدود است. شهرستان مریوان از جمله شهرستان هایی در استان کردستان است که در دهه‌ی ۶۰ به دلیل جنگ تحمیلی و حوادث ناشی از آن و در دهه‌ی ۷۰ به دلیل دستیابی و خرید و فروش کالاهای خارجی و داخلی و دایر شدن بازارچه مرزی، تغییرات جمعیتی چشمگیری داشته است. وجود عواملی چون پیشینه مبادلات مرزی و حجم کالاهای مبادله شده و همچنین جاذبه های گردشگری، در محدوده مرزی مریوان سبب می گردد که در سال ۱۳۷۳ اولین بازارچه مرزی استان کردستان به فاصله تقریبی 15 کیلومتر از شهر مریوان و در جوار روستای مرزی باشماق احداث شود.


بازارچه مذکور تا اولین شهر مرزی استان سلیمانیه (شهر پینجوین) حدود ۶ کیلومتر و تا مرکز استان سلیمانیه (شهر سلیمانیه) حدود ۱۳۰ کیلومتر فاصله دارد. محور مریوان ـ باشماق، در حال حاضر به دلیل ایجاد ارتباط بین شهر مریوان با بازارچه دارای عملكرد ترانزیت كالا بوده و به عنوان جاده دسترس مسافرین خارجی به مقصد كشور عراق، تجار، بازرگانان و گردشگران و نیز برای دیدن بازارچه‌ی مرزی و آثار هشت سال دفاع مقدس از آن استفاده می‌نمایند.


جدا از این عوامل مذکور، جاذبه های گردشگری و طبیعت زیبای مخملین و دریاچه زریوار در آن طرف مرزها هم بر همگان آشکار است. جاذبه های گردشگری این شهرستان مجتمع پارک ساحلی زریوار، دشت بیلو، جاده دور دریاچه، قمچیان، ناوطاق و ملاقوبی هستند. با این اوصاف و شرایط خبری از نام اين شهر در ليست تابلوی مسیریاب نام شهرها نيست!!! که این خود جای تامل دارد البته مسئولان شهرستان مریوان هم نیز در این مورد بی توجهی می کنند!!!!


انتظار مي رود دست اندركاران راه وشهرسازی و مسئولین استان درخصوص اصلاح و نقایص موجود اقدام كنند چراكه نبودن نام اين شهر در جادها موجب گمنامي بیشتر مریوان خواهد شد. و از طرفی چنیین کاری نوعی بی مهری و دهن کجی به مردم این شهر زیبای کشور است.


در پایان خطاب به مسئولان مربوطه عرض می نمایم که؛
"ممکن است کسی ستاره را به دلیل کم نوری نبیند ولی اگر کسی خورشید را نبیند باید به بینایی او شک کرد".

 

انتهای پیام/ر.ع

پنجشنبه 12 آذر 1394 | 10:37

کد خبر : 11105

منتشر کننده : ک ج/za

نظرات :

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
گردشگری استان کردستان

به انتخاب سردبیر

بیشتر ...

مقـالـه / یادداشت

بیشتر ...

ADS

ADS

ADS

کانال رسمی کردتودی در تلگرام

سنه بازار

ADS

ADS