کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

پروژه نفوذ؛ راهبرد جدید آمریکا در ایران / توافق هسته ای؛ فرصت منحصربه فرد آمریکا برای نفوذ همه جانبه

پروژه نفوذ، نفوذ آمریکا در ایران، توافق هسته ای، فرصت منحصربفرد

با نگاهی به تاریخ ایران می توان دریافت که آمریکا همواره از راه های گوناگون سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خواسته تا در کشور نفوذ کند.

به گزارش کُردتودی، با نگاهی به تاریخ ایران می توان دریافت که آمریکا همواره از راه های گوناگون سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خواسته تا در کشور نفوذ کند.

 

بطوریکه آمریکا تاکنون راهی نبوده که برای نفوذ در ایران امتحان نکرده باشد و یکی از راه هایی که اخیرا در پیش گرفت رفتن به پای میز مذاکره با ایران بود.

 

بر همین اساس، نباید انتظار داشت که حتی پس از توافق هسته ای نیز ایالات متحده به روند دشمنی و سیاست های مبتنی بر مهار، نفوذ، تغییر رفتار و براندازی نظام جمهوری اسلامی خاتمه دهد، بلکه به عکس، شواهد نشان می دهد که نظام سلطه ممنتظر فرصتی است  تا از فضای سیاسی و اقتصادی ناشی از برجام حداکثر استفاده را ببرد و طراحی های خود را علیه جمهوری اسلامی ایران تعمیق بخشد.

 

تلاش برای تغییر ادراک و اخلال در دستگاه محاسباتی تصمیم گیری و یا تصمیم سازی نظام جمهوری اسلامی از جمله رویکردهایی بوده است که همواره در کوران حوادث سیاسی، توسط نظام سلطه علیه ایران مورد استفاده قرار گرفته است.

 

این رویکرد در نگرش راهبردی نظام سلطه به ویژه معطوف به مقاطعی است که آن ها احساس می کنند در برخی از قسمت های ساختار سیاسی کشور اشتیاقی جهت تعامل با غرب وجود دارد.

 

لذا عمده ی تمرکز این رویکرد بر دولتمردان سیاسی است و اساساً با استفاده از مجموعه ای از رویکردهای سخت و نرم، تلاش می کند نخبگان سیاسی کشور را در مسیر اهداف غرب هدایت کند و استحاله ی نظام را رقم بزند.

 

این مشروط سازی و محدودسازی سیاست داخلی کشور، به طور مستقیم منجر به تقویت جناح های سیاسی غرب گرا خواهد شد و گام بعدی طرح بازسازی شده ی فروپاشی شوروی در ایران است. در واقع همه ی این اقدامات با هدف تهی کردن ساختار نظام از محتوای ارزشی آن صورت می گیرد.

 

ایالات متحده به دنبال این است که از فضای به وجودآمده از مذاکرات هسته ای با ایران استفاده کرده و شبکه ی حامیان غرب در ایران را فعال کند تا از این طریق، تغییرات سیاسی در ایران به وجود آورد. در واقع توافق هسته ای کنونی، فرصت منحصربه فردی را برای تمرکز بر تغییر ایران به دست می دهد.

 

و اما یکی از مهم ترین راه های نفوذ، نفوذ در حوزه حوزه فرهنگ جامعه و به موازات آن، زمینه سازی برای تغییر ذائقه فرهنگی جامعه است.

 

تهدیدات فرهنگی که برای تغییر ارزش های فردی و سبک زندگی جامعه ی ایرانی به کار برده می شود همان تهدیداتی هستند که رهبر انقلاب از آن ها تحت عنوان «ناتوی فرهنگی» نام برده اند، برای کسب قدرت سیاسی با ابزار تخریب اخلاق، مصرف گرایی، بی اعتنایی به هویت ملی، دلبستگی به ارزش های آمریکایی و... اعمال می شوند.

 

این شکل از تهدیدات در کوتاه مدت در قالب مسائلی چون مهاجرت نخبگان و تنش های سیاسی به شکل اغتشاش در مشروعیت، انسجام و ظرفیت نظام های سیاسی به عنوان مؤلفه های نرم امنیتی، بروز می کند، ولیکن در بلندمدت با تغییر در ذائقه ی عمومی جامعه، به تزلزل اساسی در آن مؤلفه های نرم امنیتی و تغییر در جهت گیری های کلان یک جامعه می انجامد.

 

نتیجه رویکردهای فوق این است که فضای افکار عمومی و سیاست داخلی کشور به شدت مشروط می گردد؛ چراکه در واقع مشروط سازی فضای سیاسی داخل کشور و جهت دهی به انتخاب مردمی، دو نتیجه ی طبیعی در پی خواهد داشت: اولاً تغییر در ادراک سیاسی تصمیم گیران نظام و ثانیاً هموارسازی برای قدرت یافتن نخبگان غرب گرا.

انتهای پیام/ل.ع

 

 

یکشنبه 10 آبان 1394 | 10:55

کد خبر : 10144

منتشر کننده : ل ع/ku

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید